23 października 2013

Ludwig Jedlicka, jeden z liderów wiedeńskiego Hitlerjugend i przywódca ataku na kardynała Theodora Innitzera, po wojnie założył… w Centrum Dokumentacji Austriackiego Ruchu Oporu, które gloryfikowało hiszpańskich komunistów i promowało skrajną lewicę.

Ludwig Jedlicka był jednym z liderów wiedeńskiej Hitlerjugend, która odpowiadało za atak na kardynała Innitzera. W 1938 duchowny wezwał wiernych do oporu wobec nazistowskiej ideologii, na co katolicy zareagowali z entuzjazmem. Po tych słowach metropolity młodzież ślubowała na placu przed katedrą wierność Bogu, odrzucając antychrześcijańską ideologię. Z tego powodu 50 członków Hitlerjugend zaatakowało pałac arcybiskupi, kard. Innitzer zdołał ratować się ucieczką. Bojówkarze wyrzucili za to z okna wikarego parafii katedralnej, ks. Johanna Krawarika, który odniósł poważne obrażenia. Ślady ataku i dewastacji pałacu są widoczne po dziś dzień.

Wesprzyj nas już teraz!

Członkowie wiedeńskiego Hitlerjugend odpowiadali także za antysemickie ekscesy. Jedlicka końcem lat 30-tych zajmował silną pozycją w hitlerowskiej młodzieżówce – podkreśla Alexander Brüggemann. Do tej organizacji wstąpił już w roku 1930, należał także do NSDAP. Jego wysoką pozycję potwierdzał historyk Kurt Diemann-Dichtl w jednej ze swoich prac. Za zaangażowanie na rzecz narodowego socjalizmu Jedlicka otrzymał m. in. Medal Pamiątkowy 13 marca 1938 – nazistowskie odznaczenie przyznawane za udział w zajęciu Austrii. Od narodowego socjalizmu zaczął się dystansować dopiero w roku 1943.

Po wojnie Jedlicka pracował jako historyk na wiedeńskim uniwersytecie, tym razem angażując się na rzecz „naukowego” socjalizmu. Wraz z Augustem Knollem, Paulem Schärfem i Herbertem Steinerem założył DÖW – Centrum Dokumentacji Austriackiego Ruchu Oporu. Organizację, która poza dokumentowaniem działalności austriackiego oporu przeciwko narodowym socjalistom, zajmowała się także… gloryfikacją komunistów biorących udział w hiszpańskiej wojnie domowej.


DÖW powstał dzięki wsparciu ze strony Socjaldemokratycznej Partii Austrii, zaznaczając swoją obecność w sferze publicznej także dzięki atakom na Wolnościową Partię Austrii. Z centrum współpracowali liderzy wiedeńskiej skrajnej lewicy, w tym Wolfgang Purtscheller i Andreas Peham – dawny przewodniczący komunistycznej młodzieżówki, przedstawiający się także jako doktor Heribert Schiedel.

Następca Ludwiga Jedlicka na stanowisku szefa DÖW został jego student – Wolfgang Neugebauer. Ojciec Neugebauera służył w stopniu porucznika w 2 Dywizji Pancernej SS „Das Reich”, której żołnierze dopuścili się głośnej zbrodni na mieszkańcach francuskiego miasteczka Oradour-sur-Glane. W jednym z wywiadów Wolfgang Neugebauer stwierdził, że choć według dokumentacji jego ojciec miał w tym czasie odbywać szkolenie, to nie może wykluczyć jego udziału w tej zbrodni.

Centrum Dokumentacji Austriackiego Ruchu Oporu ma za zadanie badanie i dokumentację historii ofiar prześladowań ze strony narodowych socjalistów, działań podejmowanych przez III Rzeszę względem członków austriackiego ruchu oporu, zbrodni nazistowskich i działalności obozów koncentracyjnych, funkcjonowania niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, ale i zajmować się kwestiami austriackiego „ekstremizmu prawicowego”. Założone w roku 1963 przez Jedlicka i reprezentantów ruchu oporu, z którym współpracował, od roku 1983 prowadzi działalność jako fundacja wspierana przez austriacki rząd, władze Wiednia i stowarzyszenie DÖW.

Źródło: eponymousflower.blogspot.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram