1 października 2013

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych, dysponujący spółdzielczym prawem do lokalu opłacają fundusz remontowy, z którego finansowane są modernizacje budynków mieszkalnych. Niektórzy sami opłacają remont, otrzymując następnie zwrot kosztów od spółdzielni. Natomiast osoby posiadające odrębną własność lokalu muszą od takiego zwrotu zapłacić podatek.

 

Ministerstwo Finansów jest zdania, że właściciele lokali są w innej sytuacji, niż spółdzielcy, ponieważ, zgodnie z ustawą o własności lokali, do ich właścicieli należy ponoszenie kosztów remontu własnego mieszkania. Zatem zwrot kosztów wymiany okien, uzyskany od spółdzielni, jest według urzędników ministerialnych przychodem, który podlega obowiązkowi umieszczenia w deklaracji podatkowej PIT. Podobne stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w indywidualnej interpretacji z września tego roku. Problem ten nie dotyczy, jak potwierdził resort, osób posiadających spółdzielcze prawo do lokalu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Odmienną interpretację przepisów spółdzielczych prezentują sądy administracyjne. Naczelny Sąd Administracyjny  w kilku tegorocznych oraz wcześniejszych wyrokach konsekwentnie stwierdzał, że właściciel lokalu, któremu spółdzielnia zwraca koszt wydatków remontowych, nie ma z tego tytułu przysporzenia majątkowego, więc nie płaci podatku. Sprawy dotyczyły wymiany stolarki okiennej, drzwi wejściowych do mieszkań oraz wewnętrznej instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

 

Jarosław Żemantowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, zwrócił uwagę, że powstanie przychodu w PIT związane jest nierozerwalnie z wystąpieniem po stronie podatnika przysporzenia majątkowego, dającego się wyrazić określoną kwotą pieniężną. Zatem konkretny przychód powinien być przedmiotem opodatkowania, a nie rodzaj tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania.

 

Z kolei Jerzy Jankowski, prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP wyjaśnił, że zwrot wydatków na wymianę stolarki i inne remonty nie oznacza, że właściciele mieszkań uzyskują przysporzenie majątkowe podlegające PIT. Kwoty otrzymane od spółdzielni nie powodują przyrostu majątku właściciela. Otrzymuje on jedynie zwrot poniesionych kosztów ze środków, które sam wcześniej wpłacił do spółdzielni na fundusz remontowy. Nie może mieć znaczenia tytuł prawny do lokalu, skoro spółdzielnia pobiera wpłaty na fundusz remontowy.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: gazetaprawna.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram