27 września przypada 401. rocznica śmierci ks. Piotra Skargi. Kaznodzieja narodu polskiego został pochowany w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Na czas remontu trumna została przeniesiona do kaplicy św. Stanisława Kostki w tej świątyni. Najprawdopodobniej tam pozostanie. Trwa bowiem proces beatyfikacyjny księdza. Kiedy stanie się już błogosławionym to ołtarz będzie dla niego właściwym miejscem.
W czerwcu 2013 roku rozpoczęły działanie komisje teologiczna i historyczna w sprawie przygotowań do procesu beatyfikacyjnego ks. Piotra Skargi.
Wesprzyj nas już teraz!
– Oznacza to, że pragnie się rozpocząć proces beatyfikacyjny tego wybitnego jezuickiego kapłana, kaznodziei sejmowego. Nowa procedura beatyfikacyjna, tj. instrukcja Stolicy Apostolskiej „Sanctorum Mater” z 2007 r., zobowiązuje biskupa diecezjalnego, przed oficjalnym rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego, do mianowania Komisji Historycznej i teologów cenzorów, którzy winni zgromadzić materiał historyczny dotyczący kandydata na ołtarze oraz stwierdzić, że w jego pismach nie ma niczego, co byłoby przeciwne wierze i moralności chrześcijańskiej. Dopiero po zapoznaniu się z wynikami pracy biegłych z zakresu historii, a także z opiniami teologów, oraz po otrzymaniu pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu i „nihil obstat” ze strony Stolicy Apostolskiej, biskup diecezjalny może przystąpić do oficjalnego otwarcia procesu beatyfikacyjnego w diecezji. Z chwilą otwarcia tegoż procesu kandydatowi przysługuje tytuł Sługi Bożego – powiedział w rozmowie z PCh24.pl o. dr Szczepan T. Praśkiewicz OCD, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Życiorys ks. Piotra Skargi znajdziesz tutaj
Źródło: Pch24.pl
luk