W komunikacie z obrad, przesłanym do watykańskiej misyjnej agencji prasowej FIDES, stwierdzono ponadto, że wielkim „zagrożeniem dla praktyk chrześcijańskich są szerzeni się upolitycznionego islamu, fundamentalizmu i złe zarządzanie”.
Zwracając uwagę na doniosłość Pisma Świętego w działalności Kościoła katolickiego na Czarnym Lądzie, delegaci zalecili pogłębienie biblijnej formacji świeckich, w tym rodzin, kobiet i młodzieży, oraz wspieranie podobnej formacji stowarzyszeń kościelnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Chodzi o to, aby „uczyć Słowa Bożego, budząc zainteresowanie nim ze strony młodych” – wyjaśnili uczestnicy spotkania.
Wesprzyj nas już teraz!
Zasugerowano również ustanowienie specjalnych okresów formacji biblijnej, np. tygodnia biblijnego, oraz silniejsze koordynowanie pracy wydawnictw katolickich w celu szerzenia Biblii i materiałów egzegetycznych.
Centrum Biblijne dla Afryki i Madagaskaru sięga swymi początkami roku 1975, gdy na prośbę Sympozjum Biskupów Katolickich Afryki i Madagaskaru (SECAM) Światowa Katolicka Federacja Apostolatu Biblijnego utworzyła swoje biuro dla Czarnego Lądu w Lusace, skąd w 1978 r. przeniesiono je do stolicy Togo – Lomé.
5 lipca 1981 r. na VI zgromadzeniu ogólnym SECAM powołano oficjalnie do życia BICAM (skrót francuski CEBAM) i tym samym Biuro Światowej Federacji dla Afryki przestało istnieć. W 1983 roku siedzibę nowej organizacji przeniesiono do Nairobi, a na XII zgromadzeniu w Dakarze w październiku 2003 roku postanowiono jeszcze raz przenieść siedzibę Apostolatu, tym razem do stolicy Ghany – Akry. Oficjalnie nastąpiło to 30 czerwca następnego roku. Dyrektorem Centrum jest ks. Moïse Adeniran Adekambi.
Źródło: KAI