Takie orzeczenie wydał Federalny Trybunał Administracyjny w Lipsku. „Muzułmańskie uczennice powinny uczestniczyć w koedukacyjnych zajęciach pływania i zaakceptować obecność chłopców w strojach kąpielowych. „Taki widok przecież nie jest niczym nadzwyczajnym” – pisze „Die Welt”.
„Nie ma powodu, aby muzułmanki były zwalniane ze szkolnych zajęć na basenie, które są objęte programem nauczania” – zawyrokował Trybunał Administracyjny w Lipsku. Wyrok sądu obejmuje także wspólne zajęcia z chłopcami. „Muzułmańskie uczennice muszą zaakceptować na basenie obecność chłopców w strojach kąpielowych (…) Bowiem taki widok przecież nie jest niczym nadzwyczajnym” – orzekli lipscy sędziowie.
Wesprzyj nas już teraz!
„Dla poszanowania uczuć religijnych muzułmańskie uczennice zachowują jednak prawo do pływania w burkini – stroju kąpielowym, który odsłania jedynie stopy, dłonie i część twarzy” – zauważa „Die Welt”. Zdaniem dziennika, „takie orzeczenie z jednej z strony uniemożliwia bezpodstawne zwalnianie muzułmanek z zajęć sportowych, które objęte są programem szkolnym w Niemczech, z drugiej zaś zezwala na pływanie w burkini, tym samym respektując uczucia religijne muzułmańskich uczennic (…) i odwołując się przy tym do zagwarantowanej w niemieckiej konstytucji wolności wyznania.
Dodatkowo, „tłem wyroku lipskiego sądu była odmowa uczestniczenia w lekcji pływania ze strony rodziców muzułmańskiej uczennicy z Frankfurtu nad Menem”. Rodzice dziewczynki kategorycznie sprzeciwili się nawet ewentualnej możliwości pływania w burkini.
Burkini to specjalny kostium kąpielowy przeznaczony dla muzułmanek, odsłania jedynie stopy, dłonie i część twarzy. Słowo pochodzi z połączenia słów „burka” i „bikini”.
Źródło: Die Welt
Klaud