W tym roku mija pięćdziesiąt lat od koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej. Już dziś (14 sierpnia) w sanktuarium rozpoczynają się uroczystości związane z jubileuszem. Główne obchody zaplanowano na czwartek. W tym dniu o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, ordynariusza siedleckiego. Z kolei w niedzielę do sanktuarium zostaną uroczyście wprowadzone relikwie bł. Ojca Świętego Jana Pawła II.
Obchody jubileuszu rozpoczną się już dziś Mszą św. o godz. 18. Eucharystii, która zostanie odprawiona w Bazylice Leśniańskiej, przewodniczył będzie konfratr Zakonu Paulinów ks. infułat Kazimierz Korszniewicz. O godz. 21.00 zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski, a po nim będzie miała miejsce procesja Maryjna ze świecami. O północy ojcowie paulini zapraszają do Bazyliki na pasterkę Maryjną. W samą uroczytość Wnibowzięcia Najświętszej Marii Panny rano zostaną odśpiewane Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.
Wesprzyj nas już teraz!
W południe na Placu św. Józefa zostanie odprawiona Msza św. Jubileuszowa 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej pod przewodnictwem ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Potem w programie wspisano jeszcze Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 16 Mszę św. w Bazylice Leśniańskiej.
Kolejnym dniem obchodów będzie piątek. W tym dniu o godz. 18 Mszy św. przewodniczył będzie ks. kanonik Marek Paluszkiewicz. W sobotę zaś wieczorną Eucharystię odprawi generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika – ojciec Izydor Matuszewski.
Jak zapowiadają ojcowie paulini, gospodarze sanktuarium, w niedzielę o godz. 11.15 do sanktuarium przybędą relikwie błogosławionego Jana Pawła II. – O godz. 11.15 gromadzimy się przy Krzyżu Katyńskim, aby przywitać i uroczyście wprowadzić do naszego Sanktuarium relikwię bł. Jana Pawła II – informują paulini.
Po wprowadzeniu relikwii do sanktuarium zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w 50 rocznicę koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Sawczuka.
Początki Sanktuarium w Leśnej sięgają XVII w. Wówczas to dwaj chłopcy, którzy paśli bydło: 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruka, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy. Obraz przywieziono do Bukowic i tam zdecydowano o wzniesieniu w miejscu objawienia drewnianego kościoła rzymskokatolickiego. Świątynia powstała w 1686 roku. W roku 1700 biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski po przebadaniu świadków uznał niezwykłość łask i zezwolił na publiczny kult.
W latach pięćdziesiątych XX wieku kult słynącego łaskami wizerunku Matki Bożej rozwijał się w Leśnej coraz bardziej. W sierpniu 1963 r. ks kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski ukoronował obraz koronami papieskimi. W roku 1981 miało miejsce zatwierdzenie formularza mszalnego dla sanktuarium i Stolica Apostolska nadała leśniańskiej Maryi tytuł „Matka Jedności i Wiary”.W 1984 roku, gdy uroczyście obchodzono 300-lecie zjawienia się Matki Bożej, sanktuarium lesniańskie podniesione zostało przez Stolicę Apostolską do rangi Bazyliki Mniejszej.
pam