Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych Eric Holder zapowiedział wznowienie śledztwa w sprawie Georga Zimmermana. To efekt masowych protestów Amerykanów na skutek uniewinnienia mężczyzny, który zabił nieuzbrojonego afro amerykańskiego nastolatka.
Amerykanie bardzo licznie protestowali przeciwko uniewinnieniu ochraniarza George’a Zimmermana, który zabił czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina. Prokurator generalny stwierdził w poniedziałek, że podziela obawy dot. „tragicznej i niepotrzebnej śmierci Martina” i Departament Sprawiedliwości wznowi śledztwo federalne w tej sprawie.
Wesprzyj nas już teraz!
W ub. sobotę sąd stanu Floryda orzekł, że ochotniczy strażnik osiedla George Zimmerman jest niewinny śmierci siedemnastoletniego czarnoskórego chłopca Trayvona Martina. Oskarżony w tym procesie jest osobą o latynoamerykańskim pochodzeniu, co dodatkowo komplikuje tę sprawę. Nieuzbrojony nastolatek został śmiertelnie raniony przez Zimmermana w sklepie, do którego udał się na zakupy. Mężczyzna zeznał przed sądem, że zabił chłopaka w obronie własnej.
Wyrokiem oburzone są organizacje Afroamerykanów, które utrzymują, że zabójstwo motywowane było nienawiścią rasową. Działacze wezwali do protestów. W poniedziałek wieczorem tylko w Los Angeles zatrzymano 13 agresywnych Afroamerykanów, demolujących sklepy i grożących białym. Podobne zamieszki miały miejsce w całym kraju. Atmosferę zaogniają protestanccy duchowni. Na sobotę zaplanowali „czuwania modlitewne”, które mają odbyć się w ponad 100 miastach w całych Stanach Zjednoczonych.
Benjamin Crump, prawnik rodziny Martin twierdzi, że jest ona zdruzgotana i nie może dojść do siebie po sobotnim wyroku. Trudno mu też porozumieć się z krewnymi chłopca w sprawie złożenia pozwu cywilnego przeciwko Zimmermanowi, który nadal przebywa w areszcie.
Z kolei prokurator Eric Holder powiedział, że Departament Sprawiedliwości ponownie uważnie przyjrzy się tej sprawie i być może wiosną przyszłego roku ruszy śledztwo. – Jesteśmy tak samo jak wy zdecydowani, by zwalczać przemoc z udziałem młodych ludzi lub wymierzoną wobec nich, aby zapobiec w przyszłości podobnym tragediom i zwalczać błędne przekonania oraz stereotypy prowadzące do tego typu zbyt powszechnych incydentów. I nigdy nie przestaniemy działać w tym kierunku, dopóki nie upewnimy się, że w każdym przypadku, w każdej sytuacji, w każdej społeczności sprawiedliwość jest egzekwowana – stwierdził prokurator generalny.
Jeśli Zimmerman ponownie zostanie oskarżony, to najprawdopodobniej na mocy ustawy federalnej z 2009 r., penalizującej zbrodnie z nienawiści. Prokuratorzy federalni musieliby udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że Zimmerman, który jest Latynosem, śmiertelnie zranił czarnoskórego nastolatka z powodu koloru jego skóry. Gdyby udało im się tego dowieść – co jest niezwykle trudne – mężczyzna mógłby zostać skazany na dożywocie.
Śledztwo w tej sprawie może prowadzić asystent prokuratora generalnego ds. praw obywatelskich, Thomas Perez. Byli urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości wątpią jednak w jego sukces. – Sprawy na tle rasowym są bardzo trudne, ponieważ trzeba ustalić stan umysłu sprawcy w czasie popełnienia przestępstwa – tłumaczy William Yeomans, który pełnił funkcję zastępcy prokuratora generalnego w 2001 roku. Dodał, że prokurator musiałby dowieść, że George Zimmerman kierował się uprzedzeniami rasowymi. Yeomans, który obecnie wykłada prawo dodał, że w tej sprawie władze mają „bardzo trudne do przezwyciężenia przeszkody”.
Rodzina zabitego będzie musiała najprawdopodobniej złożyć pozew cywilny i to najpóźniej przed drugą rocznicę śmierci nastolatka, tj. do 26 lutego przyszłego roku. By uspokoić sytuację w kraju oświadczenie wygłosił prezydent Barack Obama. Zaapelował do Amerykanów, aby zachowali spokój zgodnie z życzeniem rodziców. Poprosił także o większe współczucie i zrozumienie w ich lokalnych wspólnotach.
Źródło: The Guardian, AS.