Posłowie debatowali we środę nad projektem uchwały upamiętniającej ofiary zbrodni wołyńskiej. Głosowanie w piątek.
Parlamentarzystów podzieliła kwestia ustanowienia 11 lipca dniem upamiętniającym ofiary zbrodni wołyńskiej oraz określenia jej terminem „ludobójstwo”. Swoje projekty uchwał przygotowały PO, PiS, SP. Dwa projekty zgłosili ludowcy. Po burzliwej debacie w komisji kultury i środków przekazu do dalszych prac przesłano jeden projekt, w którym nie ma mowy o ustanowieniu dnia pamięci ofiar, a zbrodnia wołyńska określona jest jako „czystka etniczna o znamionach ludobójstwa”.
Wesprzyj nas już teraz!
Przeciwko zapisowi o „czystce etnicznej o znamionach ludobójstwa” są m.in. posłowie PiS i Solidarnej Polski, którzy zgłosili w tej sprawie wnioski mniejszości. Posłowie tych partii chcą, by zbrodnię UPA sprzed 70 lat jednoznacznie określić terminem „ludobójstwo”. PiS i SP chcą także, by 11 lipca obchodzono dzień pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej. Sprzeciwiają się temu posłowie PO. Ich zdaniem tego typu zapisy mogą źle wpłynąć na stosunki z Ukrainą.
Głosowanie nad przedstawionym przez komisję kultury projektem uchwały i wnioskami mniejszości zaplanowane jest na piątek.
Źródło: TVP Parlament
luk