5 lipca 2013

VII Piesza Pielgrzymka Różańcowa z Milanówka do Gietrzwałdu po raz drugi została otoczona opieką przez Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej. Codziennie odprawiana Msza trydencka, tradycyjne modlitwy i odmawiane wszystkie części różańca, mają nam pomóc rozwijać maryjną pobożność, zgodnie z hasłem pielgrzymki „Per Mariam ad Jesum” – „Przez Maryję do Jezusa”.

O godzinie 9.00 o. Krzysztof Stępowski CSsR wraz z ministrantem wyszedł do stopni ołtarza w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku i usłyszeliśmy „In nomine Patris…”. Wtedy faktycznie poczuliśmy, że się rozpoczęła nasza pielgrzymka.

Wesprzyj nas już teraz!

O. Krzysztof w homilii zachęcił pielgrzymów do głębokiej czci Najświętszego Sakramentu oraz do kształtowania swojego życia według rad ewangelicznych. W czasie cichej Mszy św. sprawowanej przez Ojca Przewodnika wierni śpiewali katolickie pieśni, takie jak „Kochajmy Pana, bo Serce Jego” czy „Pod Twą obronę”.

Wyruszyliśmy na trasę pielgrzymki w grupie około czterdziestu osób. Większość stanowią osoby z Warszawy lub jej okolic. Są również pielgrzymi ze Szczecina, Bytomia, Tarnowa czy z Krakowa. W ciągu dnia odmówiliśmy trzy części Różańca świętego, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, modliliśmy się również w intencji dobroczyńców pielgrzymki. Przechodząc przez miejscowości śpiewaliśmy tradycyjne pieśni katolickie, nie zatrzymując się na pierwszej czy drugiej zwrotce, ale śpiewając je w całości. Szczególnie doniośle śpiewaliśmy pieśń „My chcemy Boga”.

Na trasie byliśmy bardzo gościnnie przyjmowani przez mieszkańców mijanych parafii. Szczególne przyjęcie zgotowano nam w Żukowie, położonym sześć kilometrów na północny wschód od Grodziska Mazowieckiego. Parafię erygowano tam już w XIII w. przez biskupa poznańskiego Alberta. W 1520 r. nastąpiła ponowna erekcja parafii. Kościół wzniesiono w latach 1676-77. Konsekrowany został w 1682 r. Świątynia jest orientowana, drewniana z dachem z blachy. Bogate, barokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z XVII i XVIII w., w tym dwa piękne konfesjonały z XVIII. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego z XVII wieku, który jest przysłonięty nowszym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Przy kościele znajduje się drewniana dzwonnica z końca XVII w. Kościół posiadał w swoich zbiorach kolekcję ornatów z XV i XVI w., które zostały przeniesione do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Pod koniec marszu o. Krzysztof wygłosił krótką konferencję, w czasie której przedstawił wartość Mszy św., szczególnie sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Zachęcił pielgrzymów do powierzania Panu Bogu swoich intencji, trosk, niepokojów czy także bólu związanego z pątniczym szlakiem.

Pielgrzymi niosą ze sobą chorągwie, m.in. Stolicy Apostolskiej, sztandar z Orłem Piastowskim czy niebieską flagę z liliami andegaweńskimi.

Dzisiaj dotarliśmy do Leszna. Będziemy nocować w domu parafialnym. Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

Z pątniczego szlaku

Kajetan Rajski

Kolejna relacja z VII Pieszej Pielgrzymki Różańcowej z Milanówka do Gietrzwałdu w niedzielę 7 lipca.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram