30 czerwca 2013

Władze Nadrenii Północnej-Westfalii zaproponowały nowy projekt prawny, który umożliwi społecznościom muzułmańskim zakładanie i zarządzanie własnymi cmentarzami. Chociaż istniejące cmentarze, często z terenami wydzielonymi dla muzułmańskich pochówków, oferują dziś wystarczającą ilość miejsca.

 

Zgodnie z planowaną nowelizacją ustawy, której projekt został przedstawiony na spotkaniu w Landtagu w Dusseldorfie 26 czerwca, wspólnoty muzułmańskie w Nadrenii Północnej-Westfalii będą mogły być uznawane za podmiot publiczny, zarządzający cmentarzem. Rząd krajowy planuje umożliwić takim organizacjom zakładanie i prowadzenie cmentarzy. Tymczasem administracje istniejących cmentarzy nie widzą potrzeby zakładania kolejnych, tym razem muzułmańskich. „Istniejące cmentarze oferują wystarczającą ilość możliwości i wolnej przestrzeni dla pochówku muzułmanów” – twierdzą.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zamiary rządu krajowego spotkały się z krytyką ze strony Związku Miast i Gmin (der Städte- und Gemeindebund) oraz kościołów. – To jedynie zwiększy liczbę cmentarzy, podczas gdy w Niemczech wyczerpują się powoli miejsca do pochówku – krytykowała Barbara Meißner ze Związku Miast i Gmin.

 

Poza tym umożliwienie związkom muzułmańskim prowadzenie cmentarzy wiążę się z ryzykiem finansowym dla gmin w przypadku niewypłacalności administratorów nowo powstałych cmentarzy – dodała. Z kolei pełnomocnik Ewangelickiego Kościoła Krajowego Thomas Weckelmann zarządzał prawnego zdefiniowania, „jak by miało wyglądać stałe zarządzenie cmentarzem”.

 

Tymczasem w Wuppertalu (miasto Nadrenii Północnej-Westfalii) już od ponad 15 lat na jedynym w mieście cmentarzu zagospodarowana jest przestrzeń do muzułmańskich pochówków – zauważył pełnomocnik do spraw integracji, Jürgen Lemmer. Wydzielona przestrzeń jednak nie jest w pełni wykorzystywana, bowiem nie została tam zapewniona „nietykalność ziemi”. – W tradycji muzułmańskiej nie ma możliwości grzebania zmarłych w miejscu, w którym były chowane inne zwłoki – tłumacz Lemmer.

 

Przedstawiciele Rady Koordynacyjnej Muzułmanów oraz Unii Turecko-Islamska zauważyli, że „dotychczas pochowanych zostało wprawdzie zaledwie 5 proc. muzułmanów w Niemczech, jednak tendencja ta będzie się szybko zmieniać wraz ze zmianami pokoleniowymi. – Muzułmańskie cmentarze dla 1,4 mln muzułmanów są zatem koniecznością – podsumował Taner Yüksel.

 

Według zasad islamu mizary, czyli cmentarze muzułmańskie, powinny być usytuowane na niewielkim wzniesieniu, groby zaś ułożone w regularne rzędy, obłożone polnymi kamieniami i skierowane w stronę Mekki. Zmarli owijani są w białe płótno zwane „sawan”. W wielu krajach, przede wszystkim europejskich, muzułmanie chowani są także w trumnach.

 

Już przeszło tydzień temu rząd krajowy w Hesji – jako pierwszy kraj związkowy Niemiec – uznał muzułmańskie stowarzyszenie Ahmadijja Mulim za podmiot prawa publicznego, a tym samym zrównał go z innymi wspólnotami chrześcijańskimi. Od tej pory AMJ może dowolnie nie tylko stawiać meczety, ale również zakładać muzułmańskie cmentarze.

 

 

Źródło: www.domradio.de

 

Klaud

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram