29 maja 2013

Złoto: spada cena, rośnie ilość zakupów

(fot. Apollo2005 / commons.wikimedia.org, licencja cc)

W czasie, gdy spora część komentatorów gospodarczych wieszczy „pęknięcie złotej bańki” i koniec dobrych czasów złota, najwięksi inwestorzy zwiększają swoje udziały w akcjach kopalń złota. Rezerwy złota zwiększają również największe gospodarki na świecie, a wiele mennic obserwuje rekordowe zainteresowanie złotym kruszcem.

 

Inwestorzy „giganci”, tacy, jak George Soros, John Paulson i Steve Cohen zarządzają łącznie ponad 60 mld dolarów. W pierwszym kwartale tego roku kupili znaczną ilość wysoce spekulacyjnych „złotych” instrumentów finansowych, czyli opcji kupna akcji kopalni złota. George Soros, prezes Soros Fund Manangement LLC kupił za 25 mln dolarów opcje kupna akcji GDXJ Junior Gold Miners. Zwiększył również o 70 proc. swoje udziały w Market Vectors Gold Miners. Jego zaangażowanie w ten fundusz wzrosło z 59 mln do 100 mln dolarów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Założyciel SAC Capital Partners LP Steve Cohen w czwartym kwartale 2012 r. zakupił opcje straddle na GLD za 60 mln dolarów. Pozwalają one na osiągnięcie zysku, kiedy cena instrumentu bazowego ulega zmianie niezależnie od jej kierunku. SAC Capital Partners za 66 mln dolarów nabył opcję kupna akcji dużego producenta złota i miedzi. Największy z całej trójki pod względem zaangażowania w złoto w pierwszym kwartale był John Paulson, którego firma Paulson & Co. nabyła za 96 mln dolarów opcje kupna akcji dwóch dużych firm wydobywczych.

 

Amerykańska mennica U.S. Mint sprzedała już w kwietniu ponad 208 tys. uncji złota. Poprzedni miesiąc zamknęła z wynikiem 62 tys. uncji. Ostatnie wyniki sprzedaży amerykańskiej mennicy zbliżają się do rekordowego poziomu w grudniu 2009 r., kiedy sprzedanych zostało niemal ćwierć miliona uncji. China Gold Association podała, że po spadku cen sprzedaż złota w australijskiej Perth Mint podwoiła się, a zakupy detaliczne w Chinach w ciągu dwóch dni (15-16 kwietnia) zwiększyły się trzykrotnie. Brytyjska UK Mint zanotowała natomiast w kwietniu trzykrotny wzrost sprzedaży.

 

Zakupy zwiększają się też w Indiach, które są największym na świecie importerem złota. Rajesh Mehta, prezes Rajesh Exports Ltd. ocenił, że dzienna sprzedaż biżuterii, monet i sztabek może wynosić 4 tony w porównaniu z normalnym poziomem, który wynosił zazwyczaj 2-2,5 tony. Piąty miesiąc z rzędu rezerwy powiększyła Rosja. W marcu zakupiła 4,7 tony. Turcja powiększyła swoje rezerwy o 33 tony, natomiast Korea Południowa zakupiła w lutym 20 ton. Były analityk Goldman Sachs Andrew Maguire stwierdził, że Chiny zgromadziły już w tym roku 1000 ton złota.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: rynekzlota24.pl

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram