13 maja 2013

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, która może być pomocnym aktem prawnym dla osób, lub instytucji chcąc zachować instytucjonalną lub moralną niezależność i autonomię.

 

Deputowani przyjęli rezolucję 24 kwietnia. Dotyczy ona ochrony praw człowieka w odniesieniu do wolności wyznania i wiary oraz zabezpieczania wspólnot religijnych przed aktami przemocy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W rezolucji deputowani wyrazili swoje zaniepokojenie przestrzeganiem art. 9. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (wolność myśli, sumienia i wyznania) nie tylko na Bliskim Wschodzie, w Azji, czy Afryce, ale także w Europie. Rezolucja wzywa przywódców religijnych do poszanowania prawa każdego człowieka bez względu na religię.

 

Zgromadzenie Parlamentarne RE zachęca również Unię Europejską do monitorowania sytuacji wspólnot religijnych i osób wierzących w państwach trzecich, z którymi UE utrzymuje stosunki dyplomatyczne.

 

Podkreślona została również potrzeba walki z wszelkimi formami religijnego fundamentalizmu, szczególnie w tych przypadkach kiedy przekonania religijne są pobudką dla dokonywania aktów terrorystycznych.

 

Jakie jeszcze zapisy znalazły się w rezolucji? Deputowani wezwali państwa członkowskie Rady Europy do zapewniania równych zasad traktowania osób w postępowaniach toczących się przed podmiotami państwowymi, bez względu na wyznawaną religię, zapewniania prawa do postępowania zgodnie z sumieniem, w odniesieniu do moralnie ważnych zagadnień w dziedzinach takich jak służba wojskowa oraz usługi związane z systemem zdrowia i edukacją. Rezolucja wzywa też do respektowania praw rodziców dostępu dla ich dzieci do edukacji, w tym do edukacji zgodnej z religijnymi i filozoficznymi przekonaniami rodziców, uznawania potrzeby zapewnienia ochrony osobom szukającym azylu ze względu na prześladowania religijne, oraz przyspieszenia i szybkiego zakończenia w państwach członkowskich Rady Europy procesu zwracania mienia kościelnego.

 

Na tę rezolucję mogą się powoływać obrońcy praw rodziców czy obrońcy praw człowieka w odniesieniu do edukacji i obowiązywania klauzuli sumienia – mówi dr Gregor Puppinck, dyrektor Europejskiego Centrum Law and Justice. – Może być ona również pomocna instytucjom religijnym – na przykład szkołom prywatnym, pracodawcom będącym podmiotami kościelnymi – w utrzymywaniu ich instytucjonalnej i moralnej autonomii w opozycji do tak zwanej nowej oficjalnej moralności, czyli aborcji, eutanazji, LGBT, edukacji opartej o teorię gender.

 

 

Źródło: ordoiuris.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram