Przywódcy chrześcijańscy w Malezji skrytykowali rozwieszane na ulicach plakaty wyborcze rządzącej partii Barisan Nasional. Przedstawiają one kościoły opisane jako „domy Allacha” i zawierają pytanie do wyborców, czy chcą, aby ich dzieci i wnuki modliły się w takich domach. Pod spodem widnieje zdanie: „Jeśli pozwalamy używać w kościołach słowa Allach, sprzedajemy naszą religię, rasę, naród” i wezwanie: „Głosuj na Barisan Nasional, bo ona może obronić twoją religię, rasę i naród”.
Przewodniczący Chrześcijańskiej Federacji Malezji, ks. Eu Hong Seng uważa, że kampania billboardowa niesie „nikczemne i nienawistne” przesłanie antychrześcijańskie, które może być pogróżką wobec Kościołów z powodu używania przez nie słowa Allach na określenie Boga. Jego zdaniem zagrożenie jest realne, czego dowodem są niedawne podpalenia kościołów i groźby spalenia egzemplarzy Biblii w języku malajskim (Bahasa Malaysia).
Wesprzyj nas już teraz!
Malezyjczycy wezmą udział 4 maja w wyborach parlamentarnych. W sondażach łeb w łeb idą Barisan Nasional i opozycyjna koalicja Pakatan Rakyat (PR). Barisan Nasional rządzi od 56 lat w kraju, w którym muzułmanie stanowią 60 proc. mieszkańców (chrześcijan jest niecałe 4 proc.). W 2008 r. partia rządząca straciła bezwzględną większość 2/3 w parlamencie i od tej pory stara się pozyskać więcej głosów wyznawców islamu.
Swą walkę zogniskowała wokół używania słowa Allach w Bibliach publikowanych w języku malajskim. Zabroniła używania tego słowa chrześcijanom, mimo że posługują się nim od ponad 400 lat, gdy wydana została pierwsza Biblia w języku malajskim.
Premier Nadżib Razak bronił niedawno zakazu w wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira. Tłumaczył, że rozumienie Boga jest inne u muzułmanów i chrześcijan. – Nie powinniśmy niepokoić muzułmanów, a muzułmanie nie powinni niepokoić chrześcijan. Od lat żyjemy w zgodzie i tak powinno być nadal – powiedział Razak. Tymczasem przywódca opozycji, Anwar Ibrahim zapewnił chrześcijan, że jeśli dojdzie do władzy, będą mogli nadal używać słowa Allach w swych publikacjach po malajsku.
KAI
mat