„Benedykt XVI jest wiernym uczniem św. Augustyna. Podobnie jak on, jest najbardziej genialnym diagnostykiem swojego czasu” – uważa ks. prof. Jerzy Szymik. Wybitny teolog z Uniwersytetu Śląskiego 26 kwietnia był gościem Dnia Wdzięczności za posługę Piotrową Benedykta XVI, jaki z inicjatywy abp. Wacława Depo zorganizowano w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie.
Mottem spotkania poświęconego posłudze i nauczaniu Benedykta XVI były słowa wypowiedziane 15 marca br. przez jego następcę, papieża Franciszka, iż „Benedykt XVI rozpalił w głębi naszych serc płomień”. Dzień Wdzięczności rozpoczął się Mszą św. w kaplicy Instytutu, której przewodniczył metropolita częstochowski. W homilii abp Depo przypomniał słowa Benedykta XVI, że „nasze życie nie jest sumą ludzkich słabości, lecz darem, który otrzymujemy w ręce, aby z niego zdać sprawę i gdziekolwiek ono się realizuje i w jakimkolwiek stanie, jest przede wszystkim darem Boga”.
Wesprzyj nas już teraz!
Metropolita częstochowski podkreślił, że „Chrystus, Odkupiciel człowieka i świata, przez tajemnicę Wcielenia, Krzyża i Paschy, rzuca jasny snop światła na wszelkie niejasne pytania i odpowiada, czym jest życie i jaki jest jego kierunek”. Zaznaczył też, że Chrystus jest odpowiedzią na wszystkie niepokoje i ludzkie zagubienia.
Po Mszy św., w Auli Wyższego Instytutu Teologicznego, ks. prof. Jerzy Szymik z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego wygłosił wykład zatytułowany „Bóg jako unum necessarium. O teologii Benedykta XVI”. Ks. prof. Szymik podkreślił, że tematem nauczania Benedykta XVI był „absolutny prymat Boga, w życiu człowieka i świata”- Temat ten nie był nagłaśniany w mediach być może z lęku przed nawróceniem – mówił teolog. „Bóg jest i jest Bogiem. Człowieka można pojąć w perspektywie Boga. Ta prawda powtarzała się w nauczaniu Benedykta XVI jak refren” – podkreślił ks. prof. Szymik.
Znany teolog przypomniał główne tematy nauczania Benedykta XVI: wiarę, nadzieję i miłość, cierpienie, radość i wolność. – Nie byłoby zdziwieniem, gdybyśmy za jakiś czas czcili Benedykta XVI jako doktora Kościoła, bo to jest teologia tej rangi – uważa ks. prof. Szymik.
Prelegent zauważył, że Benedykt XVI już dziś jest porównywany np. do św. Augustyna i wyjaśniał, że dzieje się tak z kilku powodów. – Św.Augustyn jest jednym z jego głównych nauczycieli. Joseph Ratzinger swój doktorat pisał właśnie o św. Augustynie, a później jeszcze wielokrotnie się do niego odwoływał. Wielkość św. Augustyna polegała m. in. na tym, że on fenomenalnie zdiagnozował epokę, w której żył i tutaj Benedykt XVI jest wiernym uczniem Augustyna w tym sensie, że jest chyba najbardziej genialnym diagnostykiem naszego czasu”- stwierdził teolog z Uniwersytetu Śląskiego
Abp Depo wyraził przypuszczenie, iż „być może trudność w pojmowaniu Benedykta XVI polega na tym, że pochylamy się nad Pismem Świętym, ale boimy się czytać ojców Kościoła”. – A to są dwa skrzydła, dwa zwierciadła, które pokazują czystość nauki objawionej – dodał.
W Dniu Wdzięczności za posługę Benedykta XVI wzięli udział przedstawiciele Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, władze, wykładowcy oraz studenci Wyższego Instytutu Teologicznego, a także przedstawiciele stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej m. in. Akcji Katolickiej i Unii Laikatu Katolickiego.
Więzi kard. Josepha Ratzingera – Benedykta XVI z Jasną Górą i Częstochową sięgają I pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę 6 czerwca 1979 r. Kard. Ratzinger odwiedził Jasną Górą również 11 września 1980 r., kiedy przybył do Polski jako członek 16-osobowej delegacji Konferencji Episkopatu Niemiec pod przewodnictwem kard. Josepha Höffnera z Kolonii, na zaproszenie Episkopatu Polski. Podczas tej wizyty spotkał się m. in. z bp. Stefanem Barełą, biskupem częstochowskim.
Ponadto 26 maja 2002 r. przybył na Jasną Górę po konsekracji biskupiej, której udzielił w Radomiu bp. Zygmuntowi Zimowskiemu, swojemu wieloletniemu współpracownikowi. Celebrował wówczas w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej, chociaż sam nie przypomniał tego wydarzenia. Przeor jasnogórski o. Marian Lubelski wręczył wówczas kard. Ratzingerowi kopię wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej z życzeniami, aby wspomagała go w dalszej posłudze Kościołowi, jako współpracownika Jana Pawła II. Podczas tej wizyty kard. Ratzinger spotkał się z metropolitą częstochowskim abp. Stanisławem Nowakiem i odwiedził archikatedrę Świętej Rodziny. Już jako papież Benedykt XVI pielgrzymował na Jasną Górę 26 maja 2006 r., podczas pielgrzymki do Polski, która odbyła się w dniach 25-28 maja 2006 r.
KAI
mat