24 kwietnia 2013

Ingres nowego arcybiskupa Wilna

(Wileńska katedra, fot. Arz / commons.wikimedia.org, licencja cc)

W bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie odbył się uroczysty ingres nowego metropolity wileńskiego, abp Gintarasa Linasa Grušasa. „Wzrastałem na emigracji, w rodzinie litewskiej w Stanach Zjednoczonych. Bardzo dobrze rozumiem, jak zachować własną kulturę i język, jak również znaczenie miłości do Ojczyzny, w której się żyje” – mówił po polsku nowy metropolita. Na uroczystości Konferencję Episkopatu Polski reprezentowali: abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski oraz abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki.

Eucharystię odprawiono po litewsku. Pojawiły się także akcenty polskie. Nowy arcybiskup w kazaniu wygłosił krótkie przesłanie w naszym języku, jedną z modlitw odmówiono po polsku. – Drodzy Bracia i Siostry wzrastałem na emigracji, w rodzinie litewskiej w Stanach Zjednoczonych. Bardzo dobrze rozumiem jak zachować własną kulturę i język a również znaczenie miłości do Ojczyzny, w której się żyje. Tylko Chrystus może nam pomóc, abyśmy to osiągnęli z jednej strony jedność między osobistą tożsamością i harmonią wspólnoty. Chrystus jest z nami na naszej drodze, jest naszym celem i prowadzi nas jak Pasterz. Zapraszam wszystkich wiernych archidiecezji, jako Lud Boży byśmy szli w kierunku pokoju, który niesie Chrystus. Niech promienie Bożego Miłosierdzia wypływające z miłosiernego serca Jezusa prowadzą nad na tej drodze – mówił po polsku w wileńskiej katedrze nowy metropolita. Za te słowa, które rzadko padają w naszym języku w wileńskiej archikatedrze, po uroczystości szczególnie podziękował nowemu metropolicie abp Budzik.

Wesprzyj nas już teraz!

W ingresie uczestniczyło 21 biskupów, w tym 13 z Litwy, dwóch z Polski, dwóch nuncjuszy apostolskich – na Liwie i Białorusi, dwóch biskupów z Białorusi z abp Taduszem Kondrusiewiczem, metropolitą mińsko-mohylewskim, oraz biskupi z Łotwy, i Estonii. Była też delegacja państwowa z prezydent kraju Dalia Grybauskaitė oraz jej poprzednikiem, Valdasem Adamkusem.

Po uroczystym wejściu do katedry dotychczasowy arcybiskup Wilna kardynał Audrys Juozas Bačkis przekazał swemu następcy pastorał i zaprowadził do tronu biskupiego. Odczytano bullę nominacyjną podpisaną przez papieża Franciszka. Abp Grušas przyjął homagium złożone przez 12 osób reprezentujących różne stany.

W kazaniu abp Grušas podkreślił, że dzisiejszy dzień jest początkiem nowego etapu pielgrzymki archidiecezji wileńskiej. Nawiązał do obrazu Ludu Bożego, który pielgrzymuje był podkreślany przez ojców II Soboru Watykańskiego i przedstawiany jako obraz Kościoła. Pielgrzymka Ludu Bożego rozpoczyna nowy etap w Kościele lokalnym.

Kaznodzieja wspomniał, że w ubiegłym wieku Litwini przeżywali trudne czasy niewoli i okupacji i w związku z tym słowa Chrystusa, że kto chce iść za mną niech weźmie swój krzyż i mnie naśladuje są szczególnie ważne. – Na te słowa odpowiedział patron dnia dzisiejszego św. Jerzy, będący też patronem archidiecezji wileńskiej. Był to żołnierz i męczennik, który znalazł prawdę i dał o niej świadectwo aż do śmierci. Prawdziwi budowniczy pokoju nie są pacyfistami, którzy pozwalają, aby każdy robił co mu się podoba, ale żołnierzami, którzy dzielnie przeciwstawiają się atakom, aby bronić i zachować prawdę nawet za cenę śmierci – mówił arcybiskup i wskazał na „wielkich świadków i obrońców Prawdy” archidiecezji wileńskiej, których ma honor być następcą. Wymienił: bł. Jerzego Matulewicza, sł. Bożego Mieczysława Rainysa, abp Julionasa Steponavičiusa, św. Kazimierza, św. Rafała Kalinowskiego, św. Faustynę i bł. Michała Sopoćkę.

Kaznodzieja wskazywał na tak widoczny u współczesnego człowieka „głód Boga i Prawdy”. – Niedobrze jest gdy ktoś tego głodu nie odczuwa. To znaczy, że traci życie – podkreślił abp Grušas i nawiązał do swego biskupiego zawołania: „Łaska, miłosierdzie i pokój”. Mówił, że łaska, którą otrzymaliśmy na Chrzcie św. stale towarzyszy nam przez Duch św. Następnie miłosierdzie, spektakularnie objawione w Wilnie, uczy nas, że każda osoba, która doświadczyła Bożej miłości, przebaczenia grzechów może trwać w komunii z Nim i wreszcie pokój, który jest celem naszej wędrówki.

Nowy arcybiskup podziękował swojemu poprzednikowi kard. Bačkisowi za „duchowe ojcostwo i misję duszpasterską” wyrażając nadzieję, że nadal będzie wspierał archidiecezję swoją modlitwą, wiedzą i doświadczeniem. Przypomniał, że kardynał udzielał mu święceń diakonatu, prezbiteratu i biskupich. Słowa te spotkały się z gromkimi brawami. Na koniec kazania odmówiono modlitwę do Matki Bożej Ostrobramskiej.

Znam dobrze nowego arcybiskupa, gdyż przez wiele lat był on sekretarzem generalnym episkopatu Litwy. Sprawując tę funkcję mieliśmy często okazję się spotykać. Chętnie przyjeżdżam do stolicy Litwy i archikatedry poświęconej św. Stanisławowi, św. Władysławowi i gdzie spoczywają doczesne szczątki św. Kazimierza, który urodził się w Krakowie, zmarł w Grodnie a cześć odbiera w Wilnie – powiedział po uroczystości abp. Budzik. Mówiąc o nowym arcybiskupie abp Budzik wskazał na jego bogate doświadczenie, m.in. jako emigranta. – Jest to człowiek pogodny, życzliwy, dobry organizator. Sprawdził się też jako biskup polowy – zaznaczył.

Metropolita lubelski wyraził także nadzieję, że dzięki nowemu arcybiskupowi Wilna poprawie ulegną trudne ostatnio relacje między polską mniejszością na Litwie i Litwinami oraz w ogóle między Litwą i Polską. Ponadto jeszcze bardziej zacieśnią się relacje między naszymi Kościołami.

Arcybiskup metropolita wileński Gintaras Linas Grušas urodził się w 1961 roku w rodzinie emigrantów litewskich w Waszyngtonie. W Stanach Zjednoczonych spędził 29 lat. Ma za sobą studia w zakresie inżynierii informatycznej na uniwersytecie w Los Angeles i roczny kurs propedeutyki filozofii na Uniwersytecie Franciszkańskim w Steubenville (1989-90). Następnie kształcił się w Rzymie: w 1994 uzyskał licencjat z teologii, a w 2001 doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza – Angelicum.

W 1994 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp Bačkisa i został inkardynowany do archidiecezji wileńskiej. W latach 1994-97 był i ponownie 2004-2010 był sekretarzem generalnym episkopatu swego kraju, pełniąc jednocześnie posługę przy katedrze stołecznej. W latach 2001-03 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Wilnie i wykłada tam prawo kanoniczne. Ponadto jest asystentem kościelnym Litewskiej Akcji Katolickiej, członkiem Rady Duszpasterskiej i Kolegium Konsultorów archidiecezji wileńskiej, a także członkiem szeregu komitetów i komisji na szczeblu ogólnokrajowym.

19 czerwca 2010 roku Benedykt XVI mianował go litewskim biskupem polowym. Sakrę biskupią przyjął 4 września 2010 z rąk kard. Bačkisa. Diecezja wileńska została ustanowiona 12 marca 1388 przez papieża Urbana VI. Do 1798 r. należała do metropolii gnieźnieńskiej, a od 1798 do 1925 do metropolię mohylewskiej. W 1925 w wyniku konkordatu podniesiona została do rangi archidiecezji. Po II wojnie światowej wschodnia część metropolii wileńskiej znalazła się na terenie ZSRR (Litewska SRR i Białoruska SRR). Administracja archidiecezji, wraz z seminarium została przeniesiona do Białegostoku.

Na terenie Republiki Litewskiej odnowiono archidiecezję wileńską w 1991 r. Natomiast na terenie Białorusi z terenów archidiecezji wileńskiej utworzono diecezję grodzieńską. 5 czerwca 1991 roku z części pozostającej na terytorium Polski utworzono diecezję białostocką, podniesioną 25 marca 1992 roku do rangi archidiecezji. Obecnie w 96 parafiach archidiecezji wileńskiej pracuje 124 kapłanów diecezjalnych i 45 zakonnych. Spośród 830 tys. mieszkańców do Kościoła katolickiego należy 547 tys. (ok. 65 proc.).

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram