W nocy z 17 na 18 kwietnia, do Okna Życia przy ul. Hożej 53 w Warszawie trafiła kilkutygodniowa dziewczynka. Siostry Rodziny Maryi, które opiekują się Oknem nadały dziewczynce imię Zofia. Dziecko będzie oddane do adopcji.
„Okno życia” jest konkretną pomocą Kościoła broniącym najsłabszych. Matka w bardzo prosty sposób może pozostawić dziecko w szpitalu, a potem zrzec się do niego praw. Gdy jednak z różnych dramatycznych przyczyn nie może tego zrobić, „Okno Życia” pozostaje otwarte. To najlepsze wyjście, choć nie zawsze realizowane – rocznie na terenie Mazowsza znajdowanych jest kilkoro martwych niemowląt.
Wesprzyj nas już teraz!
Inicjatorem otwarcia warszawskiego „Okna Życia” jest kard. Kazimierz Nycz. Oknem opiekują się Siostry Rodziny Maryi i mieści się przy ul. Hożej 53.
Przy „Oknie Życia” nieustanny dyżur pełnią siostry ze Zgromadzenia Rodziny Maryi i one uruchamiają procedurę przejęcia opieki nad dzieckiem. Ważne jest, że matka zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd. Natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.
„Okno życia” oprócz tego, że ratuje życie, pełni również funkcję edukacyjną i uświadamiającą. Każdej matce, będącej w ciąży, uświadamia, że nie pozostanie nigdy osamotniona w sytuacji braku możliwości zapewnienia dziecku należnej opieki. Podobna inicjatywa z powodzeniem działa od marca 2006 roku w Krakowie. W krakowskim „Oknie Życia” uratowano dotychczas życie 16 niemowląt.
„Okno” działa pod opieką Caritas AW, a w jego funkcjonowanie zaangażowane są nie tylko Siostry Rodziny Maryi, ale także Duszpasterstwo Rodzin AW, Pogotowie Ratunkowe, Szpital im. Św. Rodziny oraz ośrodki adopcyjne.
KAI
luk