17 kwietnia 2013

Wojsko zaprowadzi porządek? Sejm o przymusie bezpośrednim

(fot.Tomasz Adamowicz/FORUM )

Sejm zajął się projektem ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Propozycje ujednolicają zasady, sposób użycia, rodzaje środków przymusu bezpośredniego oraz określają przypadki, kiedy mogą być one użyte. Projekt poparły wszystkie kluby sejmowe. PO, PiS i SLD zgłosiły poprawki.

 

Artykuł zmieniający ustawę o policji mówi, że gdy użycie oddziałów policji okaże się niewystarczające, do pomocy mogą wkroczyć oddziały i pododdziały sił zbrojnych. Wojsko pojawiłoby się na ulicach bez konieczności wprowadzania stanu wyjątkowego. Żołnierze zyskaliby uprawnienia policji i mogliby działać samodzielnie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Decyzję o wyprowadzeniu wojska na ulicę będzie podejmował prezydent lub „w przypadkach niecierpiących zwłoki” minister obrony na wniosek MSW.

 

Przepisy dotyczą ponad 20 formacji i podmiotów mogących używać środków przymusu. Niejasne są zapisy projektu ustawy dotyczące tzw. pododdziałów zwartych, tworzonych przez policjantów, pracowników Straży Granicznej, Służby Więziennej lub Żandarmerii Wojskowej. Takie pododdziały będą mogły używać broni palnej  tylko w czasie stanu wyjątkowego, wyjątkiem ma być „sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu uprawnionego lub innej osoby”.

 

Wykreślenia zapisu umożliwiającego pododdziałom policji używania broni palnej w stanie wyjątkowym domagał się Tomasz Kaczmarek (PiS). – Czasy, kiedy strzelano do demonstrantów, już się zakończyły – mówił. Kaczmarek zgłosił też poprawkę, która definiuje zachowania agresywne w zapisie dotyczącym użycia kajdanek.

Jeśli projekt wejdzie w życie, BOR i ABW nie będą mogły już używać, jako środków przymusu bezpośredniego, kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów obezwładniających. Z kolei m.in. ABW, BOR oraz straże – ochrony kolei, marszałkowska, leśna i łowiecka – zyskają prawo do używania paralizatorów, a sama ABW – także psów służbowych, jako środków przymusu bezpośredniego. Funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy dotąd mogli posługiwać się paralizatorem, jako środkiem przymusu bezpośredniego, zrezygnowali z takiej możliwości.

Trzeba sobie zadać pytanie, czy nie wprowadzamy za dużo środków, które mogą być używane wobec ludzi – mówił Tadeusz Woźniak (SP), zaznaczył jednocześnie, że jego klub poprze ustawę.

MSW przygotowało projekt, bo w maju 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy kilku ustaw, odnoszących się m.in. do policji, a które dotyczą zasad stosowania przymusu bezpośredniego i odsyłają do rozporządzeń, są niezgodne z konstytucją. Regulacje te stracą moc 5 czerwca 2013 r.; wtedy ma wejść w życie nowa ustawa.

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”, TVP Parlament

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram