W „The Daily Telegraph” ukazał się ciekawy komentarz redakcyjny dot. ratowania euro. Publicyści brytyjskiej gazety obawiają się, że europejscy technokraci, próbując ratować euro za wszelką cenę, opowiadają sią za wprowadzeniem zadziwiająco brutalnej polityki względem własności prywatnej.
Redakcja zwraca uwagę, że „Angela Merkel i ci w Brukseli oraz w Berlinie” nie powinni koncentrować się na tym, co jest konieczne, aby uratować euro, lecz na tym, co jest konieczne, aby przywrócić dobrobyt na kontynencie. Redakcja odniosła się do sugestii holenderskiego ministra finansów, który zasugerował, by cypryjskie rozwiązanie stało się „modelowym” sposobem postepowania w przypadku zagrożenia sektora finansowego państw europejskich. Minister Jeroen Dijsselbloem uważa, że rozwiązanie polegające na przejmowaniu części oszczędności obywateli, powinno być szybko wdrożone w życie.
Wesprzyj nas już teraz!
Niemiecka rada ekspertów ekonomicznych po zbadaniu cypryjskiego pakietu ratunkowego stwierdziła, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby nie tyle przejmowanie oszczędności, co raczej nałożenie wysokich podatków od nieruchomości i innych aktywów. Pieniądze można z łatwością ulokować w innych państwach, gorzej jest z nieruchomościami. Podatki od posiadanej własności można łatwiej wyegzekwować.
„The Daily Telegraph” zauważa, że Niemcy i inne państwa, na które spada obowiązek ratowania zagrożonych krajów ze strefy euro, proponują pewną logikę. Ratowanie krajów, których gospodarki nie są w stanie konkurować w ramach strefy euro jest nadmiernie kosztowne. Niemcy chcą więc karać inne państwa, których obywatele zgromadzili znacznie większe zasoby i majątki niż obywatele niemieccy.
To pcha polityków do wymyślania coraz brutalniejszych metod fiskalnych względem posiadaczy własności prywatnej. Gazeta zauważa, że „same różnice istniejące w zamożności mieszkańców danych państw pokazują po raz kolejny, iż szaleństwem jest zamykanie gospodarek w ramach wspólnej waluty”. Redakcja dodaje, że „ci w Brukseli i Berlinie” powinni wreszcie uświadomić sobie, że euro w obecnej postaci przynosi zgubę zbyt wielu państwom uwięzionym wewnątrz strefy.
Źródło: The Daily Telegraph, AS.