Kiedy Papież Franciszek przyjmował na audiencji premiera Hiszpanii Mariana Rajoya, o tej samej godzinie w Madrycie rozpoczynała się wiosenna sesja plenarna episkopatu – informuje Radio Watykańskie. W swoim wystąpieniu na początku obrad przewodniczący episkopatu Hiszpanii wyraził radość z wyboru nowego Papieża. Kard. Antonio Maria Rouco Varela mówił także o przebiegu Roku Wiary w Hiszpanii oraz o znaczeniu październikowej beatyfikacji męczenników za wiarę. Zwrócił także uwagę na potrzebę przyjęcia nowych ustaw, które chroniłyby życie, małżeństwo i rodzinę.
– Wielu z członków naszej Konferencji poznało Papieża Franciszka, kiedy jako arcybiskup Buenos Aires zechciał przeprowadzić dla nas rekolekcje w styczniu 2006 r. Tego samego roku niektórzy z nas mieli okazję cieszyć się jego niezwykłą gościnnością podczas wizyty w Buenos Aires – przypomniał hiszpański hierarcha. – Byliśmy pod wrażeniem pokory naszego rekolekcjonisty, a jednocześnie widzieliśmy w nim jezuitę pełnego miłości do Kościoła, Oblubienicy Jezusa Chrystusa, głębokiego znawcę duchowości ignacjańskiej, pasterza oddanego duszą i ciałem swojemu ludowi – powiedział kard. Varela.
Wesprzyj nas już teraz!
Znaczną część swojego wystąpienia arcybiskup Madrytu poświęcił poważnym problemom, jakie dotykają społeczeństwo oraz odpowiedzialności katolików w życiu publicznym – podaje rozgłośnia watykańska. W Hiszpanii trwa kryzys ekonomiczny, który jest przyczyną ogromnego bezrobocia, szczególnie wśród młodzieży. „Prawo do życia tych, którzy mają się narodzić” nie jest chronione, a ustawodawstwo dotyczące małżeństwa jest „głęboko niesprawiedliwe”. Widoczny jest też brak troski o rodzinę, szczególnie wielodzietną. – Wiele do życzenia pozostawia edukacja, od której przecież zależy w dużym stopniu przyszłość społeczeństwa – zaznaczył purpurat. Jego zdaniem, podjęte w ostatnich miesiącach kroki „mające na celu rozwiązanie tych poważnych problemów okazały się jeszcze niewystarczające”.
Przewodniczący hiszpańskiego episkopatu wezwał do zreformowania ustaw dotyczących ochrony życia, małżeństwa i rodziny. – Trudno zrozumieć, że nie ma jeszcze nawet projektu ustawy, która pozwoliłaby skutecznie chronić prawo do życia tych niewinnych istot ludzkich, które – dlatego, że znajdują się w pierwszym okresie swojej egzystencji – bynajmniej nie tracą tego podstawowego prawa. W okresie obowiązywania obecnego ustawodawstwa, które opiera się na absurdzie etycznym i jurydycznym, wskazującym, że istnieje prawo pozbawiania życia ludzkich istot, które mają się narodzić, wbrew wcześniejszym twierdzeniom liczba aborcji nadal rosła aż do osiągnięcia poziomu mrożącego krew w żyłach – podkreślił kard. Rouco Varela. Hierarcha zauważył, że reforma ustawy o aborcji jest pilna, podobnie jak ochrona macierzyństwa. – Hiszpania starzeje się i słabnie! – wołał hierarcha.
Arcybiskup Madrytu, mówiąc o potrzebie pilnej reformy ustawy dotyczącej małżeństwa, zaznaczył, że „nie chodzi o to, aby pozbawiać kogoś jego praw ani też o inwazję prawną na sferę intymnych opcji personalnych”. – Chodzi o to, aby przywrócić wszystkim Hiszpanom prawo, by zostali wyraźnie uznani przez ustawodawstwo jako mąż i żona. Chodzi o odzyskanie prawnej definicji małżeństwa, które nie ignorowałoby specyfiki jednej z instytucji najważniejszych dla życia społecznego – stwierdził hierarcha. Przypomniał również, że dzieci mają prawo do posiadania ojca i matki, a także do wychowywania przyszłych małżonków. Ustawodawca, nawet po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w tym względzie, „jest wolny, aby uchwalać ustawy w sposób sprawiedliwy, uznając prawa tych osób, a szczególnie dzieci”. W grę nie wchodzi jedynie prywatne życie ludzi, ale podstawowa struktura życia społecznego. – Na rząd i ustawodawcę spada na tym polu wielka odpowiedzialność, której nie można przekazać ani uniknąć – powiedział kard. Rouco Varela.
Przewodniczący episkopatu oczekuje też sprawiedliwszego ustawodawstwa odnośnie do wolności nauczania, a szczególnie „zapewnienia prawa rodziców do wyboru formacji etycznej i religijnej swoich dzieci”. Stopniowe pogarszanie się sytuacji na tym polu, a także „narzucenie przedmiotów przesiąkniętych relatywizmem i ideologią gender” jest jednym z głównych powodów pogarszania się ogólnego stanu edukacji oraz braku przygotowania dużej części młodzieży do życia osobistego, zawodowego, społecznego i politycznego – informuje Radio Watykańskie.
Źródło: Radio Watykańskie
pam