„Niech nas Męka Chrystusa broni na od zburzenia jedności Chrystusowego Kościoła, nie wystarczy trwanie przy jednym stole i picie z jednego kielicha” – mówił dzisiaj do kapłanów diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan w bazylice katedralnej podczas Mszy św. Krzyżma. Mszę koncelebrowało trzech biskupów kieleckich.
Homilię bp Ryczan poświęcił rozważaniom na temat „daru jedności kapłanów” oraz ich misji i posłannictwa. Przypomniał, że dzisiejsza liturgia, która gromadzi „prezbiterium diecezjalne wokół biskupa jest symbolem jedności i tę jedność wyraża”.
Wesprzyj nas już teraz!
„Syn Boży przychodzi na ziemię, aby przywrócić zerwaną jedność człowieka z Bogiem” – przypominał bp Ryczan. Zerwanie jedności z Kościołem jest, zdaniem biskupa, „zerwaniem miłości i przyjaźni”, jest „raną zadaną mistycznemu Ciału Chrystusa”. Bp Ryczan zauważył, że zewnętrzne trwanie w godnościach kapłańskich nie jest tożsame z jednością kapłańską. Przypomniał, że „stół i chleb jednoczy”, ale „Judasz odpadł od jedności, bo zamknął się na Pana”. Jest on przykładem, że nie wystarczy „trwanie przy stole i picie z jednego kielicha”.
Biskup kielecki zwracając się do kapłanów podkreślił, że „namaszczenie Duchem Świętym jest powierzeniem urzędu charyzmatycznego”, ale udzielanemu nie tylko kapłanom i ich celom, ale przede wszystkim – „wspólnocie wierzących”. – „To nie ksiądz otrzymuje parafię, to parafia otrzymuje księdza, wyposażonego w mandat namaszczenia Duchem Świętym” – mówił bp Kazimierz Ryczan.
Kapłani są wezwani do głoszenia Dobrej Nowiny oraz do tego, że „droga do nieba prowadzi przez chrzest i wiarę w Jezusa Chrystusa”. Przypomniał także, że kapłan „to pierwszy świadek i minister tajemnicy Ofiary Jezusa” oraz że przy Eucharystycznym stole składa on ofiarę również z siebie. Zaapelował, aby z tej ofiary nie wykluczać wrogów. Zwracając uwagę na szerzące się „zjawisko ludzi bez twarzy (…), zbuntowanych kapłańskich cieni”, zaapelował, aby Eucharystia była „przeproszeniem za oszczerstwa braci kapłanów”. Księża w obecności biskupów odnowili przyrzeczenia kapłańskie.
KAI
mat