Polska na naszych oczach starzeje się. Na jedną Polkę przypada 1.3 dziecka. Czy to znaczy, że Polacy nie chcą mieć dzieci? Jak uchronić się przed tragicznymi skutkami katastrofy demograficznej? Już w sobotę 20 kwietnia, podczas Kongresu Polskiej Rodziny, zostaną wypracowane kierunki działań zmieniające ten niekorzystny trend.
– Aby nie skończyć wyłącznie na dyskusji, jako finał kongresu proponujemy opracowanie spójnej, pełnej i długofalowej polityki prorodzinnej, której emanacją będzie obywatelski projekt ustawy – wyjaśnia Ireneusz Jabłoński, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha i członek rady programowej Kongresu.
Wesprzyj nas już teraz!
Efektem dyskusji i prac podczas kwietniowego kongresu będzie opracowanie całościowego programu polityki prorodzinnej wraz z propozycją praktycznych rozwiązań, służących jej wprowadzeniu w życie.
Demografowie alarmują, że Polsce grozi wyludnienie. Według prognoz za 40 lat liczba Polaków zmaleje z 38,8 mln do 32 mln. – Obecnie w wieku rozrodczym jest tzw. wyż demograficzny początku lat ’80 – tych, a mimo to w Polsce rodzi się za mało dzieci. Nie oznacza to, że Polacy nie chcą mieć potomstwa, bo przecież w Wielkiej Brytanii czy Irlandii Polki rodzą 2,5 razy więcej dzieci niż ich rodaczki nad Wisłą. To kwestia polityki prorodzinnej – tłumaczy Jacek Sapa z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
Paradoksalnie doświadczenia brytyjskie i irlandzkie przynoszą prawdopodobnie również pozytywne sygnały. Wskazują, że niska dzietność to jednak przede wszystkim efekt naszej polityki, a nie tylko zmian kulturowych. Okazuje się, że wystarczy stworzyć dobre warunki, by również i w naszej ojczyźnie rodziło się więcej dzieci. Dlatego odpowiadając na obecną sytuację demograficzną i potrzeby rodzin, 20 kwietnia, w Warszawie odbędzie się Kongres Polskiej Rodziny. Celem Kongresu będzie nie tylko próba analizy obecnej sytuacji rodzin w naszym kraju, ale również przedstawienie takich propozycji prawnych, które faktycznie wpłyną na uzdrowienie polityki prorodzinnej w Polsce.
Program
Kongresu Polskiej Rodziny
Rodzina receptą na kryzys
20 kwietnia 2013 roku
9.00 Rozpoczęcie rejestracji
9.30 Konferencja prasowa (dla dziennikarzy)
10.00 Otwarcie Kongresu
Sławomir Olejniczak – Komitet Organizacyjny Kongresu
Blok I – Ujęcie rodziny w aspekcie cywilizacyjnym
10.15 Prof. Zbigniew Stawrowski
Miejsce rodziny we współczesnym świecie
10.50 Dr hab. Aleksander Stępkowski
Rodzina polska – między konstytucyjną afirmacją i realną marginalizacją
11.05 Pytania
11.20 Przerwa kawowa
Blok II – Ujęcie rodziny w aspekcie społecznym
11.35 Prof. Aleksander Nalaskowski
Wyjaśnione i niewyjaśnione relacje między rodzicami a szkołą
12.10 Przemysław Jabłoński
Synergia oddziaływań szkoły – środowiska – rodziny w procesie edukacji
do odpowiedzialności
12.25 Pytania
12.40 Promocja inicjatyw prorodzinnych
13.10 Przerwa obiadowa
Blok III – Ujęcie rodziny w aspekcie ekonomicznym
14.00 Ireneusz Jabłoński
Jak budować siłę polskiej rodziny
14.35 Prof. Michał Wojciechowski
Osłabianie instytucji rodziny przez państwo – aspekty ekonomiczne i prawne
14.50 Pytania
15.05 Przerwa kawowa
Blok IV – Działania na rzecz rodziny
15.20 Jacek Sapa
Formy działania na rzecz rodziny w Polsce – kampanie i ruchy społeczne,
inicjatywy ustawodawcze
16.10 Pytania
17.00 Zakończenie