Brazylijski Senat debatuje na temat nowej ustawy legalizującej zabijanie na życzenie dzieci poczętych do 12 tygodnia życia. Po raz pierwszy inicjatywę taką wsparła Federalna Rada Lekarzy, regulująca kwestie praktyki medycznej w kraju.
Rada wezwała do legalizacji aborcji na życzenie w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży. Obecnie dozwolone jest uśmiercanie dzieci w przypadku gwałtu, nieprawidłowego rozwoju mózgu lub gdy życie matki jest zagrożone.
Wesprzyj nas już teraz!
Rada uzasadniając swoje wsparcie napisała w oświadczeniu, że prawie ćwierć miliona kobiet trafia do szpitali „po przejściu niebezpiecznych zabiegów aborcyjnych”. Szef Federalnej Rady Lekarzy, Roberto Luiz D’Avila napisał w uzasadnieniu stanowiska, że 27 regionalnych Rad Medycznych nie opowiedziało się za aborcją, ale raczej za „autonomią kobiet i lekarzy”.
Brazylijscy politycy chcą znowelizować kodeks karny w taki sposób, aby można było wykreślić z niego niektóre przestępstwa np. rozważa się legalizację aborcji do 12 tygodnia życia dziecka praktycznie bez powodu. Przewiduje się możliwość dopuszczenia aborcji w późniejszym okresie w przypadku anomalii rozwoju płodu, gdy ciąża jest wynikiem zapłodnienia in vitro bez zgody pacjentki itp.
Zmianom tym sprzeciwia się Kościół. Biskup Joao Carlos Petrini oburzony oświadczeniem medyków zauważył, że Rada zamiast pełnić funkcję edukacyjną, zachowuje się skandalicznie, wywierając negatywny wpływ na prawodawców i młodzież. Zdaniem hierarchy, umacnia ona „mentalność, która sprzyja przemocy i śmierci”.
Senatorowie po raz kolejny przesunęli termin głosowania nad projektem ustawy. Aborcja wciąż jest zakazana w większości krajów Ameryki Łacińskiej, z wyjątkiem Urugwaju, Kuby, Puerto Rico, Gujany, Gujany Francuskiej.
Źródło: bbc.co.uk, AS.