19 marca 2013

Ojciec święty przed godziną 9.00 wjechał na plac św. Piotra i pozdrowił zebranych na nim wiernych. Później rozpoczęła się ceremonia przy grobie Apostoła Piotra oraz Msza święta. Papież otrzymał paliusz i pierścień Rybaka. 

 

Papież Franciszek przed Mszą św. inaugurującą pontyfikat objechał Plac św. Piotra entuzjastycznie witany przez ok. 200 tys. wiernych. W Rzymie panuje piękna słoneczna pogoda. Widać dziesiątki flag różnych państw: z jego rodzinnego kraju Argentyny, państw Ameryki Łacińskiej a także Polski. Na honorowych miejscach przez fasadą Bazyliki św. Piotra zasiadły delegacje oficjalne ponad 130 państw. 

Wesprzyj nas już teraz!

Przejeżdżając przez sektory papieski jeep co chwilę się zatrzymywał. Ojciec Święty osobiście witał się z wiernymi, ściskając ich dłonie.

 

Następnie Franciszek wszedł do bazyliki św. Piotra, gdzie w zakrystii koło kaplicy Piety ubrał się w szaty liturgiczne, po czym modlil się u grobu św. Piotra w Grotach Watykańskich.

 

Od grobu św. Piotra papież, patriarchowie i arcybiskupi więksi oraz diakoni niosący paliusz, pierścień Rybaka i Ewangeliarz, przeszli procesjonalnie na plac św. Piotra przez bazylikę watykańską, w której dołączą do nich wszyscy obecni w Rzymie kardynałowie. W tym czasie śpiewany będzie hymn „Laudes Regiae”, wzywający – w formie litanii – wstawiennictwa m.in. wszystkich 36 świętych papieży, aż po św. Piusa X (nie ma w nim natomiast imion papieży czczonych jako błogosławieni).

 

Na placu św. Piotra kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran nałożył papieżowi paliusz, którego wcześniej używał Benedykt XVI. Kardynał protoprezbiter Godfried Danneels odmówił modlitwę, zaś dziekan kolegium kardynalskiego, czyli kardynał protoepiskop Angelo Sodano nałożył na palec papieża pierścień Rybaka. Na placu św. Piotra kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran nałożył papieżowi paliusz, którego wcześniej używał Benedykt XVI.

Pierścień Rybaka oznacza, że noszący go jest następcą św. Piotra, który zanim został papieżem był rybakiem, a Chrystus uczynił go „rybakiem ludzi”. Pierścień, który będzie nosił Franciszek, zawiera wizerunek św. Piotra z kluczami w ręku. Został wykonany z pozłacanego srebra według projektu Enrico Manfriniego za pontyfikatu Pawła VI. Kiedyś należał on do nieżyjącego już sekretarza tamtego papieża, bp. Pasquale Macchiego, a ostatnio przechowywał go kard. Giovanni Battista Re.

Paliusz, przysługujący metropolitom (papież jest metropolitą rzymskiej prowincji kościelnej) i oznaczający ich pasterską posługę w Kościele, jest długim okrągłym pasem z białej wełny z wetkniętymi w niego sześcioma krzyżami (czerwonymi w przypadku papieża, czarnymi w przypadku pozostałych metropolitów, symbolizującymi rany Chrystusa na krzyżu) i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna do utkania tych przedmiotów pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki (21 stycznia), w kaplicy Urbana VIII w Watykanie. Wcześniej święci się je podczas Mszy św. w rzymskiej bazylice pod wezwaniem tej męczennicy, wzniesionej nad jej grobem przy via Nomentana.

Następnie po dwóch przedstawicieli każdej z trzech grup kardynałów: biskupów, prezbiterów i diakonów złożyło papieżowi hołd posłuszeństwa w imieniu wszystkich członków Kolegium Kardynalskiego. Wśród nich byli m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, kard Joachim Meisner z Kolonii oraz kard. Josef Tomko ze Słowacji i kard. Renato Martino. Wszyscy kardynałowie mieli okazję założyć hołd papieżowi tuż po jego wyborze, jeszcze w Kaplicy Sykstyńskiej.

Przedstawiciele innych grup Kościoła zrobią to podczas papieskiego ingresu do jego katedry jako biskupa Rzymu, czyli bazyliki św. Jana na Lateranie, planowanego po Wielkanocy.

 

Po Mszy św. Papież powrócił do bazyliki św. Piotra i przy ołtarzu głównym przywitał się z przewodniczącymi delegacji państwowych, uczestniczących w uroczystości. Dwie delegacje mają charakter szczególny: Argentyny (prezydent Cristina Fernández de Kirchner wraz 19 osobami towarzyszącymi) i Włoch (prezydent Giorgio Napolitano z 16 osobami, w tym premierem Mario Montim i przewodniczącymi obu izb parlamentu). Swoją obecność zapowiedziało 6 monarchów (m.in. Belgii i Monako), 31 głów państw (w tym Austrii, Brazylii, Meksyku, Polski, Portugalii i Unii Europejskiej), 3 następców tronu (Hiszpanii, Holandii i Brunei), 11 szefów rządów (m.in. Francji i Niemiec) i wiceprezydent USA.

KAI

luk, kra

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram