Premier Donald Tusk zapowiedział dziś, że za dwa miesiące PO przedstawi jeden konstytucyjny projekt ustawy w sprawie związków partnerskich. Tymczasem, jak wynika z opublikowanego dziś sondażu, większość Polaków nie chce legalizacji związków partnerskich!
– Trwają prace nad tym, żeby projekt dotyczący związków partnerskich był zgodny z konstytucją, ponieważ wątpliwości, które były przedmiotem emocji wewnątrz Platformy w kwestii konstytucyjności niektórych propozycji pozostają w mocy – powiedział Tusk i dodał, że PO bardzo zależy na tym, żeby projekt, który być może w ostateczności trafi do prezydenta, nie był przez niego kierowany do Trybunału Konstytucyjnego. – Jeśli TK zakwestionuje jakieś rozwiązanie, to prawdopodobnie ludzie nawet z dobrą wolą, którzy chcą zrobić poważny ukłon w stronę środowisk zainteresowanych związkami partnerskimi, mogą wyrządzić im wielką krzywdę – powiedział premier Tusk.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak zaznaczył szef rządu, także jemu osobiście zależy na tym, by „to był projekt zgodny z konstytucją, albo będzie możliwie minimalnie narażony na skuteczną skargę konstytucyjną”. – Na pewno nie będzie to projekt rewolucyjny, ale ułatwiający życie tym, którzy decydują się na związki partnerskie – stwierdził szef rządu.
Premier wyraził przekonanie, że najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy projekt PO powinien trafić do Sejmu „i wiele na to wskazuje, że będzie to jeden projekt”. – Ale gdyby się miało okazać, że jakaś grupa posłów w Platformie kategorycznie będzie się domagała własnego projektu, ja nie będę stawiał sprzeciwu – powiedział Donald Tusk.
Tymczasem jak wynika z opublikowanego dziś sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska, Polacy w równym stopniu nie chcą zmian regulacji prawnej dotyczącej zarówno związków heteroseksualnych jak i związków homoseksualnych. Mniej więcej połowa ankietowanych (53 proc. i 48 proc.) uważa, że obecne prawo w tej kwestii wystarczy.
Z sondażu wynika, że za zupełnie nową ustawą w odniesieniu do każdego typu związku opowiedziało się ok. jednej trzeciej (31 proc. i 35 proc.) badanych spośród tych, którzy uważają, że trzeba wprowadzić nowe przepisy. Obecne prawo jest wystarczające dla 45-47 proc. badanych, dla 17 proc. i 14 proc. ankietowanych – „to wszystko jedno”, zaś 7 i 4 proc. ankietowanych odpowiedziało „trudno powiedzieć”.
Badanie przeprowadzono w dniach 8-11 lutego na reprezentatywnej, liczącej 1000 osób grupie mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.
Źródło: KAI, stefczyk.info
pam