Wrasta liczba hektarów na których prowadzi się genetycznie modyfikowane uprawy – wynika z danych organizacji ISAAA (Międzynarodowy Instytut Propagowania Upraw Biotechnologicznych).
Największy wzrost powierzchni, na której uprawiano GMO nastąpił w roku 2010. Powierzchnia tych upraw wzrosła wówczas aż o 10 proc.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wynika z badań, obszar na którym rosną uprawy z genetycznie modyfikowanych nasion, wzrasta. W 2012 roku powierzchnia takich upraw wyniosła 170,3 mln ha. Było to o 10 mln ha więcej niż w roku 2011. W sumie od 1996 roku do roku 2012 obszar na jakim uprawiane jest GMO wzrósł stukrotnie!
Najwięcej takich upraw prowadzą Stany Zjednoczone, Brazylia i Argentyna. W Unii Europejskiej z GMO wolno uprawiać kukurydze Bt oraz ziemniaka Amflora. Najwięcej takiej kukurydzy uprawia się w krajach takich jak Hiszpania, Portugalia, Czechy Słowacja, czy Rumunia. Z kolei Amflora najchętniej uprawiana była w Niemczech i Szwecji, ale z powodu wycofania z Unii tej uprawy przez firmę BASF, plantacje zniknęły.
ISAAA podaje, że uprawa GMO na terenie Unii Europejskiej jest marginalna i obejmuje poniżej 0,1 proc. gruntów rolnych.
Źródło: niezależna.pl
ged