Etiopscy prawosławni mają nowego patriarchę. Został nim 79-letni abuna Maciej (Mathias Asrat), dotychczasowy arcybiskup jerozolimski. Uzyskał on 500 spośród 806 głosów. Będzie on następcą abuny Pawła, zmarłego latem ub.r.
Nowy patriarcha i prawosławny katolikos Etiopii oraz arcybiskup Aksum będzie dopiero szóstym patriarchą w historii tego starożytnego Kościoła, którego początki sięgają czasów apostolskich. Do połowy XX w. był on jeszcze zjednoczony z Kościołem koptyjskim, choć zachowywał swoją tożsamość. Autokefalię (niezależność) uzyskał w 1959 r., przedtem podlegając koptyjskiemu patriarsze Aleksandrii.
Wesprzyj nas już teraz!
Liczący niemal 50 mln wiernych Etiopski Kościół Prawosławny Tewahedo jest narodowym wyznaniem mieszkańców tego kraju. Chociaż ma w nazwie przymiotnik „prawosławny”, w rzeczywistości jest częścią niechalcedońskiego nurtu chrześcijaństwa, do którego należą jeszcze Kościoły koptyjski, ormiański i syryjski. Nie uznały one uchwał Soboru w Chalcedonie w 451 r., na którym m.in. potępiono monofizytyzm, czyli naukę o jednej – boskiej – naturze w Chrystusie. Dziś Kościoły te twierdzą, że uznają dwie natury – boską i ludzką – w Panu Jezusie, ale dawne podziały i oznaczenia pozostały. Intronizacja patriarchy odbędzie się 3 marca.
KAI
mat