26 lutego 2013

W chwili śmierci miał 22 lata. Był między innymi autorem powstańczego „przeboju” – „Pałacyk Michla”. Podporucznik Józef Szczepański ps. „Ziutek”. W poniedziałek jego pamięć uczciły setki młodych ludzi. Zobacz galerię zdjęć z niezwykłego koncertu!

 

25 lutego o godz. 19:00 w krakowskiej Rotundzie odbył się koncert „Wspomnij Ziutka”, nad którym patronat medialny objął nasz portal. Ku chwale Żołnierzy Wyklętych zagrały i zaśpiewały prawdziwe gwiazdy: Paweł Kukiz, zespół Trupia Czaszka w składzie: Budzy (Armia), Darek Budkiewicz (DePress), Frantz (Armia), Amade oraz Małgorzata Godlewska i Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy z towarzyszeniem Bajus Band. Konferansjerami byli przedstawiciele Skautów Europy. Koncert rozpoczął krótki występ rapera Tadka, który upamiętnił sześćdziesiątą rocznicę śmierci gen. Emila Fieldorfa „Nila”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Gościem honorowym koncertu był płk Tadeusz Bieńkowicz, którego przywitał zgodny okrzyk widzów „Cześć i chwała Bohaterom!”. Jeden z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych opowiadał o latach konspiracji w czasie okupacji hitlerowskiej, a także o dowodzonym przez siebie rozbiciu więzienia w Lidzie 18 stycznia 1944 r., za co otrzymał krzyż Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny, jak wielu patriotów, był przetrzymywany w ubeckim więzieniu, przez wiele miesięcy znosił tortury, wreszcie prokurator zażądał dla niego kary śmierci. Ostatecznym wyrokiem było dożywocie. Z więzienia wyszedł jednak w wyniku amnestii w 1956 r. Koncert zaszczycili swoją obecnością także wicedyrektor Muzeum Armii Krajowej Tadeusz Żaba oraz młodszy brat „Ziutka” Janusz Szczepański, pamiętający Józefa wyłącznie z opowieści matki.

 

Sala Rotundy szczelnie wypełniona była publicznością, składającą się w dużej mierze z osób młodych, żywiołowo reagujących na kolejne utwory. Wykonawcy z Teatru Muzycznego Od Czapy ubrani byli w powstańcze stroje z czasów II wojny światowej a ich świetny występ wywarł na młodych wielkie wrażenie. Chyba wszyscy widzowie zapamiętali w szczególności występ Weroniki Kowalskiej, która śpiewała „Już nie wróci twój chłopiec dziewczyno”. Napisała również muzykę do kilku pozostałych utworów.

 

Zarówno w trakcie koncertu jak i po zejściu ostatniego artysty ze sceny sprzedawano płytę „Wspomnij Ziutka” z najważniejszymi utworami autorstwa Józefa Szczepańskiego, oraz płyty Tadka „Niewygodna prawda”. Kupić można było również okolicznościowe koszulki. Na pierwszym krążku znalazły się m.in. wykonania muzyczne wierszy „Pałacyk Michla” (Armia), „Czerwona zaraza” (DePress), „Hymn (Hej do czynu)” (Paweł Kukiz), czy „Chłopcy silni jak stal” (Teatr Muzyczny Od Czapy).

 

Józef Szczepański urodził się 30 listopada 1922 r. w Łęczycy. W czasie wojny kształcił się na tajnych kompletach. Był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w zamachu na Wyższego Dowódcę SS i Policji Generalnego Gubernatorstwa Wilhelma Koppego w Krakowie. W czasie powstania warszawskiego dowodził drużyną w batalionie Parasol. W wyniku odniesionych ran zmarł 10 września 1944 r. Jest autorem m.in. takich utworów jak „Pałacyk Michla”, „Chłopcy silni jak stal”, „Czerwona zaraza”.

 

Dlaczego w programie szkolnym języka polskiego nie ma choć jednego wiersza Józefa „Ziutka” Szczepańskiego? Dlaczego w szkołach III Rzeczpospolitej nie proponuje się młodzieży twórczości patriotycznych poetów? – takie pytania pojawiały się wśród uczestników koncertu. Młodzi ludzie muszą poznawać piękną, bohaterską historię zbrojnego podziemia dzięki własnym pasjom. Dobrze, że są jeszcze tacy, którym się chce.  

 

Koncert w krakowskim klubie Rotunda był częścią obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych przez stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej. Portal PCh24.pl oraz magazyn „Polonia Christiana” objęły obchody patronatem medialnym. W bezpośrednim sąsiedztwie Rotundy umiejscowiony jest Park Jordana, w którym stoi popiersie Danuty Siedzikówny ps. Inka, zniszczone przez antypolskich wandali tydzień przed koncertem.

 

Kajetan Rajski, kra

 

{galeria}

Zdjęcia Łukasz Korzeniowski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 891 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram