Parlamentarzyści zrzeszeni w zespole ds. przeciwdziałania ateizacji Polski zwrócili się z apelem do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by zajął stanowiska w sprawie Telewizji Trwam. Posłowie PiS chcą ponownego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji na temat konkursu na miejsca na multipleksie.
W środę Jan Dworak, Krzysztof Luft i Witold Graboś opuścili posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji. Żaden z nich nie chciał odpowiadać na pytania posłów dotyczące konkursu na cztery wolne miejsca na pierwszym telewizyjnym multipleksie cyfrowym.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podkreślił poseł Adam Rogacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji, zachowanie członków KRRiT oraz nieobecność na posiedzeniu ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, nie dają możliwości sprawowania funkcji kontrolnej Sejmu. Poseł poinformował, że interwencji w tej sprawie posłowie będą domagać się od marszałek sejmu Ewy Kopacz. Ze specjalnym apelem zwrócili się także do prezydenta Bronisława Komorowskiego o włączenie się w publiczną debatę ws. rzetelnego i uczciwego przeprowadzenia procesu cyfryzacji w Polsce.
W piśmie skierowanym do głowy państwa podkreślili, że „jest to niesłychanie istotne z punktu widzenia funkcjonowania państwa prawa, a zwłaszcza przeważającej części obywateli – katolików, którzy czują się dyskryminowani z powodu nieprzyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym”.
Poniżej publikujemy treść apelu:
Szanowny Pan
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
W imieniu posłów i senatorów zrzeszonych w Parlamentarnym Zespole ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski kierujemy do Pana apel o włączenie się w publiczną debatę w sprawie rzetelnego i uczciwego przeprowadzenia procesu cyfryzacji w Polsce. Jest to niesłychanie istotne z punktu widzenia funkcjonowania państwa prawa, a zwłaszcza przeważającej części obywateli – katolików, którzy czują się dyskryminowani z powodu nieprzyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.
Telewizja Trwam w ramach pierwszego postępowania koncesyjnego nie została dopuszczona do odbioru w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Postępowanie to w widoczny sposób naruszało zapisy Konstytucji oraz podstawowe zasady demokracji. Decyzja Przewodniczącego Jana Dworaka szykanująca media katolickie wywołała ogromny sprzeciw społeczny. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do dnia dzisiejszego wpłynęło ok 2,5 mln podpisów pod protestem, których kopie zostały również przekazane do Pana Kancelarii. W Polsce i poza jej granicami zorganizowano ponad 150 marszów i manifestacji, w tym ten największy 29 września 2012 – Marsz ” Obudź się Polsko”, w którym udział wzięło kilkaset tysięcy osób. W tej sprawie wypowiadał się także wielokrotnie i jednoznacznie Episkopat Polski. Jednakże Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pozostała głucha na głos społeczeństwa. Nie tylko nie zmieniła szykanującej decyzji, ale jeszcze podejmuje nowe działania, które budzą nasz niepokój. Przejawia się to szczególnie w zmianie zasad konkursu, dopuszczenia do niego nowopowstałych stacji nadających programy społeczno-religijne, co może rodzić przypuszczenia o ponownej próbie wyeliminowania Telewizji Trwam.
Przewodniczącego Jana Dworaka cały czas prezentuje postawę arogancką i konfrontacyjną. Uwidocznieniem tego był fakt opuszczenia przez niego posiedzenia Komisji Administracji i Cyfryzacji w dniu 06.02.2013, czym zlekceważył nie tylko posłów, ale również miliony Polaków oglądających transmitowane posiedzenie komisji. Panie Prezydencie, Pan Jan Dworak został członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z Pana rekomendacji i z tego tytułu również na Pana spada odpowiedzialność za decyzje Krajowej Rady, a aroganckie zachowanie jej Przewodniczącego rzutuje również na Pana. Wczoraj minęła połowa Pana kadencji. W sprawie Telewizji Trwam nie zrobił Pan nic. Wzywamy więc Pana do działania, które nakłada na Pana artykuł 126 ust 2 Konstytucji RP, czyli czuwania nad przestrzeganiem ustawy zasadniczej. Domagamy się, aby w tym zakresie również i Pan wystąpił do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z apelem o przeprowadzenie kolejnego postępowania koncesyjnego w sposób uczciwy i rzetelny, o niekierowanie się przy podejmowaniu tak ważnej decyzji sympatiami politycznymi, a także o przedstawienie jawnych i obiektywnych kryteriów oceny oraz takiego doprecyzowania przepisów żeby nie powtórzyła się sytuacja z pierwszego
konkursu.
Z poważaniem
Prezydium
Parlamentarnego Zespołu
ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski
/-/ Andrzej Jaworski
/-/ Małgorzata Sadurska
/-/ Bartosz Kownacki
Źródło: radiomaryja.pl
pam