Trwa zdecydowany opór francuskiego społeczeństwa przeciwko legalizacji tzw. małżeństw homoseksualnych oraz adopcji dzieci przez pederastów i lesbijki. Zdominowany przez socjalistów francuski parlament przyjął w sobotę kluczowy artykuł kontrowersyjnej ustawy legalizującej homomałżeństwa. W niedzielę deputowani rozszerzyli to prawo także dla związków, w którym jeden z partnerów ma obywatelstwo francuskie.
Na ulice 97 miast wyszło około 100 tys. ludzi. Manifestowano pod tymi samymi hasłami co 13 stycznia – w obronie rodziny i interesów dziecka. Tym razem we wszystkich miastach zbierano podpisy pod petycją domagającą się wycofania projektu ustawy. Zgodnie z francuskimi przepisami, ustawę można zablokować po zebraniu 500 tys. podpisów, na co liczą organizatorzy protestu.
Wesprzyj nas już teraz!
Największa manifestacja z udziałem 25 tys. osób odbyła się w Wersalu. Złożono ponad 7 tys. podpisów pod petycją. W Paryżu protestowało 10 tys. osób, wśród nich deputowani opozycyjnej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), m.in. : Christian Jacob, przewodniczący grupy deputowanych UMP w Zgromadzeniu Narodowym, który zabierając głos przestrzegał przed „etycznym i bioetycznym szokiem jaki przyniesie to prawo”, Hervé Mariton, były minister ds. terytoriów zamorskich i były doradca Nicolasa Sarkozyego, Henri Guaino. Liderka manifestacji, aktorka, Frigide Barjot pogratulowała postawy deputowanym, którzy w Zgromadzeniu Narodowym wyrazili swój sprzeciw wobec ustawy o homozwiązkach. – Jesteśmy tu, by wyzwolić naszych deputowanych – przekonywała, apelując o zbieranie podpisów pod petycją, która będzie przedstawiona Radzie Ekonomicznej, Socjalnej i Środowiskowej (CESE), „bedącej trzecim trybunałem konstytucyjnym Republiki”.
– Dopóki ustawa nie jest ogłoszona w Dzienniku Ustaw, można ją jeszcze zatrzymać – deklarował Marseille Raphael Michel, koordynator protestu w departamencie Bouche-du-Rhône. Isabelle Cubillié, rzecznik prasowy „Manifestacji dla Waszystkich” ze Strasburga potwierdzała, że „petycja będzie silnym przesłaniem adresowanym do deputowanych, a ustawa jest niesprawiedliwym prawem całkowicie podważającym filiację”.
8 tysięcy obrońców życia zebrało się w Lyonie, 7 tys. w Rennes, 3 tys. w Nantes, 2,7 tys. w Angers, po 2,5 tys. w Vannes i Tours, po 1 tys. w Mans i Caen. W Vannes w proteście uczestniczył ordynariusz diecezji, ks.bp.Raymond Centène. Na manifestację w La Roche-sur-Yon w Wandei przyszło 1,8 tys. osób. Byli wśród nich: Tugdal Derville, przewodniczący stowarzyszenia Sojusz Życia i rzecznik prasowy „Manifestacji dla Wszystkich”, Jean Eudes Tesson, przewodniczący Fundacji na Rzecz Rodziny, Bruno Retailleau, senator (UMP), przewodniczący Rady Regionalnej Wandei, Yannick Moreau, deputowany UMP i mer Ollone sur Mer oraz 40 innych merów i radnych.
Organizatorzy „Manifestacji dla Wszystkich” zapowiadają kolejny krajowy protest w Paryżu w dniu 24 marca.
Franciszek L. Ćwik
{galeria}