28 stycznia 2013

Jak przypomniał ks. bp Robert W. Finn, ordynariusz diecezji Kansas City-Saint Joseph, dwutygodnik National Catholic Reporter, ukazujący się w stanach od 1964 roku, nie powinien używać określenia „katolicki”. Od początku dziennikarzom tego dwutygodnika zarzucano rozmijanie się z katolickim magisterium. Zasłyneli z odrzucania katolickiego stanowiska w kwestii homoseksualizmu, kapłaństwa kobiet jak i badań nad komórkami macierzystymi.

 

Biskup Finn, który w przeszłości sam pracował jako dziennikarz, przypominając o sensie 46. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu wskazał na „odpowiedzialność moralną”, związaną z komunikacją społeczną. Prawo kanoniczne ma nakładać na biskupów szczególną troskę o rozwój katolickich mediów, co oznacza także czuwanie nad ich wiernością magisterium. Bp Finn powołał się na kanon 747 Kodeksu Prawa Kanonicznego: „Kościół, któremu Chrystus Pan powierzył depozyt wiary, aby z asystencją Ducha Świętego strzegł święcie prawdy objawionej, wnikliwie badał, wiernie głosił i wykładał, ma obowiązek i wrodzone prawo przepowiadania Ewangelii wszystkim narodom, niezależnie od jakiejkolwiek ludzkiej władzy, także z zastosowaniem właściwych sobie środków społecznego przekazu”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Powołując się na kanon 831 przypomniał, że wierni nie powinni pisywać do gazet i wydawnictw „atakujących religię lub dobre obyczaje”, chyba że dla „słusznej i uzasadnionej przyczyny” (Kan. 831). Co więcej „władzy kościelnej podlega katolickie nauczanie i wychowanie religijne przekazywane w jakichkolwiek szkołach, albo przy pomocy różnych środków społecznego przekazu. Jest rzeczą Konferencji Episkopatu wydać w tej sprawie ogólne normy, a do biskupa diecezjalnego należy kierowanie tą dziedziną i czuwanie nad nią”. Powołując się na takie podstawy prawno-kanoniczne biskup stwierdził, że wpływ kościoła na działalność „National Catholic Reporter” ogranicza się jedynie do środków „nadprzyrodzonych”. Ze skargami na treści zamieszczane przez tą gazetę bp Finn spotykał się wielokrotnie od początku jego posługi, często także zwracał wiernym uwagę na zagrożenia związane z działalnością tego medium.

 

„National Catholic Reporter” określa się jako niezależną gazetę traktującą o sprawach Kościoła katolickiego i katolicyzmu, oferującą perspektywę świeckiego dziennikarstwa. Dwutygodnik rozchodzi się w nakładzie 33 tysięcy egzemplarzy.

 

źródło: catholickey.org

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram