Obywatele powinni przeciwstawić się forsowanej przez administrację Baracka Obamy reformie opieki medycznej i ubezpieczeń, łamiącej sumienia wierzących, nawet jeśli oznacza to pójście do więzienia. Taki pogląd wyraził w jednej ze stacji radiowych z Iowa prokurator generalny stanu Wirginia, Ken Cuccinelli.
Ten katolicki polityk, który w tym roku będzie się ubiegał o fotel gubernatora Wirginii, stwierdził, że akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego obnaży „tyranię” federalnego prawa nakazującego pracodawcom, wbrew ich przekonaniom, opłacanie pracownikom w ramach ubezpieczenia zdrowotnego kosztów antykoncepcji, aborcji i sterylizacji. Jako zdeklarowany przeciwnik reformy służby zdrowia w wersji Obamy był jednym z pierwszych prokuratorów generalnych, który zaskarżył ustawę „Patient Protection and Affordable Care Act”, mającą zapewnić powszechny dostęp do usług medycznych.
Wesprzyj nas już teraz!
W wywiadzie dla dziennika „Washington Times” Cuccinelli wyjaśniał, że nie doradza, by ludzie szli do więzienia, ale – jego zdaniem – cena za wolność religijną, która zawsze była cechą wyróżniającą Amerykę, jest tego warta. „Jeśli obecny rząd doprowadził do tego, że tak wielu ludzi zastanawia się nad tą formą nieposłuszeństwa obywatelskiego, uważam, że jest to dobry powód, by upewnić się powtórnie i zadać sobie pytanie, czy nie posunęliśmy się tu za daleko?”.
W połowie ub. roku również biskupi katoliccy w USA zapowiedzieli, że trzeba przygotować się do uczestnictwa w aktach obywatelskiego nieposłuszeństwa, jeśli kontrowersyjne prawo dotyczące obowiązkowych ubezpieczeń nie zostanie uchylone. W biuletynie wydanym wówczas przez Konferencję Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych wyjaśnili, że jeśli niesprawiedliwe regulacje wyrządzają krzywdy poszczególnym osobom i organizacjom, „nieposłuszeństwo wobec tych praw może być uzasadnione”. „Kiedy na szali są podstawowe ludzkie dobra, takie jak prawo do wolności sumienia, możliwe, że będziemy musieli dać świadectwo prawdzie przez sprzeciwienie się prawu i ponoszenie związanych z tym sankcji karnych” – napisali biskupi.
KAI
mat