Sejm ponownie zajmie się projektami legalizującymi związki homoseksualne. Wprowadzenie do polskiego prawa tzw. związków partnerskich de facto doprowadzi do legalizacji układów jednopłciowych. Dwa projekty zgłosiły wspólnie kluby Ruchu Palikota i SLD. Swoje rozwiązania zaproponował też klub PO. Sejm zbiera się w dniach 23-25 stycznia.
Lewackie projekty RP i SLD przewidują, że związek partnerski zostanie zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie złożą przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego stosowne oświadczenia. Obydwa dają możliwość zawarcia związku także przez osoby tej samej płci.
Wesprzyj nas już teraz!
Wprawdzie w projekcie autorstwa SLD i RP także nie ma mowy o adopcji dzieci, jednak w uzasadnieniu projektu można przeczytać, że takiego zapisu chciałaby większość osób zainteresowanych wejściem w życie ustawy.
Swój projekt o umowie związku partnerskiego przygotował klub PO. Zakłada on, że dwie osoby, niezależnie od płci, mogłyby zawrzeć przed notariuszem, albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego umowę związku partnerskiego. Projekt reguluje też m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego.
W projekcie PO zapisano prawo dostępu do informacji medycznej oraz prawo decydowania o pochówku. Propozycja zakłada zrównanie małżonków i tzw. partnerów w kwestii odmowy zeznań w charakterze świadka.
Zawarcie związku, analogicznie jak w przypadku małżeństwa, ma skutkować powstaniem wspólności majątkowej, obejmującej przedmioty nabyte przez partnerów w czasie jego trwania.
Projekt Dunina uprawnia też partnerów do dziedziczenia po sobie – na takich samych zasadach jak po żonie lub mężu – pod warunkiem, że upłynął rok od zawarcia umowy związku partnerskiego.
Źródło: sejm.gov.pl
luk