9 stycznia 2013

Ustawa „śmieciowa” przed Trybunałem Konstytucyjnym

Prezes Trybunału Konstytucyjnego w poniedziałek zawiadomił prezydenta Inowrocławia, że w związku ze skierowanym przez niego wnioskiem wszczęte zostało postępowanie o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawy, dodajmy, która podniesie koszty usuwania śmieci.

 

– Cieszy mnie, że Trybunał zakończył wstępne rozpatrywanie wniosku. Cieszy też to, że nie uznał go za oczywiście bezzasadny i będzie go w całości rozpatrywał – powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Rzeczniczka Urzędu Miasta Inowrocławia Monika Dąbrowska poinformowała też, że prezes TK nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zgodnie z art. 6d ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach został nałożony na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta obowiązek zorganizowania przetargu na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo przetargu na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów. Natomiast art. 6e stanowi, iż spółki z udziałem gminy mogą odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, na zlecenie gminy, w przypadku gdy zostały wybrane w drodze przetargu.

 

Władze Inowrocławia wskazywały, że przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziły ograniczenie możliwych sposobów realizacji przez gminę jej zadań własnych, wynikających z ustaw o gospodarce komunalnej i o finansach publicznych. Wskazywano też, że rozwiązania przyjęte w kwestionowanych przepisach stoją w sprzeczności z zasadą wynikającą z prawa zamówień publicznych wskazującą, że gmina wykonując zadania własne z zakresu gospodarki komunalnej za pomocą spółki prawa handlowego utworzonej przez tę gminę, nie stosuje przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

 

– Kuriozalnym ubezwłasnowolnieniem gminy jest przyjęte w Polsce rozwiązanie, iż dla realizacji zadania własnego – odbioru odpadów bez względu na to, czy posiada się własne przygotowane jednostki – musi być wyłoniona firma w drodze przetargu. Mieszkańcom naszych gmin grozi monopol, ale nie ze strony polskiej gminy, lecz dużych zagranicznych koncernów – argumentował prezydent Brejza.

 

W ubiegłym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przeprowadził na 1000 gminach i 300 przedsiębiorcach badanie, z którego jasno wynika, że zmiana prawa uderzy Polaków po kieszeni. W lutym 2012 r. UOKiK opublikował raport na ten temat. O ile do tej pory w 85 proc. przebadanych gmin konkurowały ze sobą przynajmniej dwa podmioty, przeciętnie zaś ponad cztery, nowe przepisy doprowadzą do powstania lokalnych monopolistów, którzy nie będą skłonni do obniżania cen usług, skoro nie będzie działał na nich bodziec konkurencji i konieczności utrzymania się na rynku.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: bankier.pl

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram