Prokurator Generalny poparł wniosek kasacyjny śledczych IPN-u w sprawie sądowego wyroku oczyszczającego dyplomatę Wojciecha Piątkowskiego ze współpracy z tajnymi służbami PRL.
Biuro Lustracyjne IPN-u nie zgadza się z prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego, który uznał, że oświadczenie lustracyjne Wojciecha Piątkowskiego jest prawdziwe. Pion lustracyjny IPN złożył wniosek kasacyjny w tej sprawie do Sądu Najwyższego 21 grudnia 2012 roku. Poparł go prokurator generalny Andrzej Seremet.
Wesprzyj nas już teraz!
W swoim oświadczeniu lustracyjnym Piątkowski nie przyznał się do współpracy z tajnymi służbami PRL. To nie jedyny przypadek byłego agenta w polskim MSZ. Wciąż pracuje tam 131 osób, które w oświadczeniach lustracyjnych przyznały się do pracy w tajnych służbach komunistycznych, lub współpracowały z nimi. Poinformowała o tym przed sejmową komisją sprawa zagranicznych wiceminister Grażyna Bernatowicz – Bierut.
Piątkowski pełnił funkcję wicedyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ, radcy – ministra w Londynie, a później ambasady w Katarze. Jak wynika z akt Piątkowski został w 1976 roku zarejestrowany jako kontakt operacyjny wywiadu SB. Już w grudniu 1977 roku przeszedł do służby w aparacie MSW, obejmując stanowisko młodszego inspektora w Departamencie I. Od 1979 roku aż do transformacji ustrojowej w 1989 r. działał jako funkcjonariusz pod przykryciem – zatrudniony na etacie niejawnym.
Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”
ged