„Kiedy myślę o charakterze i treści mojej posługi jako metropolity częstochowskiego, a równocześnie przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, przychodzą mi na myśl dwa pojęcia: troska i odpowiedzialność” – mówi abp Wacław Depo w wywiadzie udzielonym tygodnikowi katolickiemu „Niedziela” z okazji pierwszej rocznicy wyboru na arcybiskupa metropolitę częstochowskiego.
W rozmowie z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem metropolita częstochowski odpowiada m.in. na pytania dotyczące wolności religijnej, Telewizji Trwam i mediów katolickich oraz maryjności duszpasterstwa w Polsce. Abp Depo zauważa, że „dyskwalifikowanie Telewizji Trwam, traktujące ją jako nadawcę prywatnego, okazuje się być bardzo niebezpieczne”. – Jest przecież nadawcą kościelnym, a nie prywatnym. To przekaz głosu i obrazu Kościoła nie tylko w Polsce, ale i Kościoła powszechnego. Jesteśmy wdzięczni za ten przekaz za pośrednictwem Telewizji Trwam i Radia Maryja, za nadawane nabożeństwa, za głos następców św. Piotra – mówi hierarcha.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jako katolicy mamy prawo nie tylko do istnienia, ale także do równego dostępu do wolnego przekazu prawdy chrześcijańskiej i prawdy społecznej o nas samych. Zablokowanie miejsca na cyfrowym multipleksie, zwłaszcza metodą finansową i ideologiczną, jest przeciwko demokracji. To wyraźne ignorowanie pragnień i woli społeczeństwa katolickiego – kontynuuje abp Depo. Metropolita częstochowski podkreśla, że „wyraźnym znakiem jedności dotyczącym starań o dostęp dla Telewizji Trwam do multipleksu jest ponad 2,5 mln złożonych podpisów i ponad 140 manifestacji na ulicach polskich miast”. – To jest głośny sygnał, że czas wreszcie skończyć z deptaniem chrześcijańskich sumień i stawianiem granic zaporowych dla przekazu Ewangelii i misji Kościoła – podkreśla abp Depo.
Hierarcha odnosi się również do kwestii wolności religijnej i podkreśla rolę sumienia, które „jest w każdym człowieku głosem wołającym o prawdę, głosem wołającym o granice pomiędzy dobrem a złem”. – Mamy prawo odwoływać się do wszystkich ludzi dobrej woli, również do członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o poczucie odpowiedzialności w sumieniu, nie tylko przed historią, ale i przed Bogiem. To poczucie sumienia wiąże się przecież ze światem wartości budowanych na Dekalogu i Ewangelii. A później jest już tylko sprawa honoru i wierności bądź zdrady – stwierdza.
Hierarcha odniósł się również do próby zniszczenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. – W tym pierwszym roku mojej posługi, po pięknych uroczystościach na Jasnej Górze 3 maja, 26 sierpnia, przyszła – niestety – bardzo bolesna data 9 grudnia 2012 r. Wszyscy wiemy, że jest to cios, który musi wstrząsnąć każdym, kto czuje się Polakiem i katolikiem – mówi abp Depo. – Dlatego mówimy „nie” wszelkiej formie zakłamania, wszelkiej formie utracenia tego skarbu, jakim jest Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, naszej Królowej Polski. Zawsze musimy pamiętać, że jest to dana nam z woli Chrystusa przedziwna pomoc i obrona naszego narodu. Jeśli utracimy charakter tego miejsca i duchowy wymiar naszego stawania wobec Matki, wtedy nie będziemy wiedzieli, kim jesteśmy i jaka jest nasza przyszłość – kontynuuje abp Depo.
Abp Wacław Depo został mianowany nowym metropolitą częstochowskim przez Benedykta XVI 29 grudnia 2011 r.
KAI
mat