Urodził się w roku 1118 w Londynie, jego rodzice byli Normandczykami. Uczył się w szkole kanoników w Merton, studia odbył w Paryżu. Początkowo pomagał ojcu w interesach, pełnił też urząd skarbnika urzędu miejskiego. Wysłany został przez ówczesnego prymasa Anglii na studia prawnicze do Bolonii i Auxerre.
Był archidiakonem Canterbury, w roku 1155 król Henryk II obrał go swoim lordem-kanclerzem. Po śmierci prymasa Teobalda został obrany jego następcą i objął arcybiskupstwo Canterbury. Według świadectw w tym czasie odmienił swoje życie, praktykując ascezę, oddając się modlitwie i dziełom miłosierdzia. Zrezygnował także z urzędu królewskiego kanclerza, który w tej epoce dawał znaczne wpływy i dochody.
Thomas Becket sprzeciwiał się próbom poszerzenia kompetencji władzy królewskiej kosztem Kościoła. W 1164 roku Henryk II ogłosił konstytucje klarendońskie, poddające duchowieństwo pod wyłączną jurysdykcję królewską, nakładając także podatek na Kościół. Projekt ten nie zyskał akceptacji prymasa, który został wezwany przez króla na sąd w Northampton. Beckett, odwołując się do papieża, opuścił Anglię. Na „wygnaniu” spędził sześć lat, wrócił dzięki interwencji na dworze ze strony Ojca Świętego i króla Francji.
Wesprzyj nas już teraz!
Konflikt zaogniła koronacja syna królewskiego przez arcybiskupa Yorku. Becket traktowany był wówczas jako przedstawiciel opozycji wobec króla, pracującego nad poszerzeniem własnej władzy. Henryk II, przebywając w Normandii, miał stwierdzić w rozmowie z własnymi rycerzami: „Poddani moi to tchórze i ludzie bez honoru! Nie dochowują wiary swemu panu i dopuszczają, żebym był pośmiewiskiem jakiegoś tam klechy z gminu”. Niedługo później, bo 29 grudnia, czterej rycerze którzy usłyszeli życzenie władcy, zamordowali arcybiskupa w trakcie odprawiania uroczystych nieszporów. W ataku ranny został kapelan Becketa. Przygotowujący ciało do złożenia do grobu współpracownicy hierarchy odkryli na jego ciele włosiennice i ślady regularnych biczowań.
Zbrodnia wywołała falę oburzenia, w trzy lata po męczeńskiej śmierci papież Aleksander III ogłosił Becketa świętym i męczennikiem. Król, dla zachowana tronu, odbył publiczną pokutę. Przyrzekł także udział w krucjacie, co jednak zamienił na wystawienie trzech kościołów. Grób Świętego, będący celem licznych pielgrzymek, zniszczył Henryk VIII w 1538 roku.
W ikonografii św. Tomasz Becket przedstawiany jest w stroju biskupim, jego atrybutami są miecz, krzyż, palma, czasem model kościoła. Jest on drugim (po św. Jerzym) patronem Anglii.
Kościół wspomina św. Tomasza Becketa 29 grudnia.
mat