15 i 20 grudnia – to daty głosowania nad kontrowersyjną konstytucją Egiptu napisaną przez islamistów z Bractwa Muzułmańskiego.
Konstytucja jest mocno forsowana przez prezydenta Mohammeda Mursiego i Bractwo Muzułmańskie. Ostro sprzeciwia mu się opozycja. Przedstawiciele partii świeckich i chrześcijańskich zarzucają twórcom ustawy zasadniczej, że jest ona oparta na islamie, oraz, że daje zbyt dużą władzę w ręce Mursiego.
Wesprzyj nas już teraz!
Przeciwko konstytucji Egipcjanie protestują też na ulicach. Do krwawych manifestacji dochodziło m.in. w Kairze i Aleksandrii.
W związku z bojkotem niektórych sędziów, którzy mieli nadzorować referendum konstytucyjne, prezydent Mursi postanowił rozłożyć głosowanie na dwa dni. Pierwsze, w którym zagłosują mieszkańcy około połowy prowincji (w tym Kairu i Aleksandrii), odbędzie się w sobotę. Druga część uprawnionych do głosowania pójdzie do urn za tydzień.
Nowa konstytucja liczy 236 artykułów, spośród których opozycja kwestionuje co najmniej 40. Ustawa ma zastąpić prowizoryczną konstytucję z ubiegłego roku.
Źródło: Polskie Radio
ged