27 listopada 2012

Ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, działającego przy Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny zaapelował dziś do samorządowców, by „nie ulegali materialistycznemu sposobowi myślenia”. Apel został rozesłany do wszystkich samorządów w Polsce.

 

W ostatnich dniach niektóre samorządy zapowiedziały finansowanie procedur zapłodnień in vitro z pieniędzy publicznych. Zdaniem ks. Drąga, w problematyce sztucznego zapłodnienia pozaustrojowego „pytanie, kto ma płacić, nie powinno wyprzedzać wielu innych, o wiele bardziej fundamentalnych”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rozmawiałem na ten temat z wieloma samorządowcami i większość z nich rozumie powagę sprawy. Przychylają się do głosów większości społeczeństwa, które sprzeciwia się takiemu wydatkowaniu pieniędzy z ich podatków. Niestety, wielu z nich może poddać się choćby presji mediów – ubolewa ks. Drąg.

 

Także dzisiejszy „Nasz Dziennik” opublikował oświadczenie ks. bp. Edwarda Dajczaka, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Czytamy w nim m.in.: „W wielkiej dyskusji o in vitro – niestety niejednokrotnie nierzetelnej i bardzo upolitycznionej – musi najpierw paść pytanie najważniejsze: o »poczęcie« człowieka. To jest podstawowe pytanie, unikane najczęściej lub zamazywane terminem »początek ludzkiego życia«. Uznaje się, że »początek« zależny jest od subiektywnych ludzkich przekonań i ciągle bywa przesuwany niemal do momentu narodzenia. Chcę się powołać na sesję naukową w Poznaniu zatytułowaną »Człowiek – od kiedy?«. Na niej również profesorowie genetyki orzekli jednoznacznie, że życie zaczyna się wtedy, kiedy komórka jajowa zostaje zapłodniona i ona ma już potencjał rozwoju w cały organizm ludzki”.

 

Bp. Dajczak podkreśla, że rozmycie, a niejednokrotnie zakwestionowanie wprost podstawowych ludzkich praw i wartości, z nietykalnością ludzkiego życia włącznie, a także skrajnie subiektywne kryteria ich wyboru, otwierają przestrzeń do niebezpiecznych nadużyć. „Będąca w fazie szybkiego rozwoju biotechnologia daje możliwość ingerowania w zapis genetyczny człowieka, a metoda zapłodnienia in vitro zakłada tworzenie wielu zarodków, a następnie ich selekcję. Za jedno życie ludzkie płacą własnym życiem inni” – napisał w oświadczeniu biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

 

Hierarcha zaznacza także, że Kościół nie może nie stanąć po stronie tych, którym odmawia się prawa do życia, najpierw ich nieodpowiedzialnie do niego powołując. Przypomina: „To Bóg powiedział: »Nie zabijaj«, i to nas obowiązuje na każdym etapie życia i wobec wszystkich. Trzeba więc stanąć po stronie każdego człowieka, zarówno rodziców, małżonków, którzy chcą mieć dziecko, i pomóc im w leczeniu, jak i tych dopiero rozpoczynających życie, ale nie za cenę śmierci innych. Nie widać również prawdziwej refleksji nad przyczynami bezpłodności i analizy, czy sami się do niej nie przyczyniamy. Niektóre przekazy w sposób ewidentnie kłamliwy podają informacje o potępianiu przez Kościół ludzi poczętych metodą in vitro. Bóg, który jest Miłością, kocha wszystkich i dlatego wspólnota Jego uczniów upomina się o życie każdego człowieka”.

 

Źródło: KAI, Nasz Dziennik

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 36 031 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram