26 listopada 2012

Prywatyzacja po polsku?

(Poseł PiS Bartosz Kownacki fot. bkownacki.pl)

Poseł PiS Bartosz Kownacki skierował do Ministra Skarbu Państwa interpelację poselską w sprawie prywatyzacji trzech ośrodków uzdrowiskowych. Według posła mogło dojść do nieprawidłowości związanych z osobami zasiadającymi w spółkach, które nabyły uzdrowiska oraz przedstawicielami ministerstwa.

                                                                                                                                                               

Sprawa dotyczy trzech uzdrowisk sprzedanych przez resort niemal rok temu – uzdrowisko Konstancin – Zdrój (wycenione na 75 mln zł), Kamień Pomorski (9,3 mln zł) oraz Iwonicz – Zdrój (15 mln zł). Wątpliwości posła budzi szczególnie wycena tego pierwszego. Poseł zwrócił uwagę, że jego majątek to kilkanaście budynków (wliczając szpitale), które znajdują się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Bartosz Kownacki wskazał na interesujące powiązania nowego nabywcy uzdrowisk. Oprócz wyceny uzdrowisk, wątpliwości mogą wzbudzić także powiązania nowego nabywcy, którym jest Fundusz Inwestycyjny Uzdrowiska Polskie FIZAN, związany z Bankiem Polskiej Spółdzielczości i Nałęczowskim Towarzystwem Inwestycyjnym.

 

Jedną z osób biorących udział w prywatyzacji jest były prorektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, profesor Jan Pomorski, obecnie członek m.in. Rady Nadzorczej NTI, Uzdrowiska Konstancin-Zdrój (spółki zarejestrowanej w kwietniu 2012 r. po przejęciu przez fundusz), Uzdrowiska Polskie Zarządzanie (spółka córka NTI i Domu Inwestycyjnego Libero należącego do BPS) oraz Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów.

 

Profesor Pomorski doradza również prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi, który w latach 2007–2009 był Podsekretarzem Stanu w MSP oraz marszałkowi województwa Krzysztofowi Hetmanowi. Do grona jego znajomych zalicza się również były wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik (piastował stanowisko w resorcie od listopada 2007 r. do czerwca 2012), który, podobnie jak prezydent Lublina, prowadzi też zajęcia dydaktyczne na UMCS. Profesor Pomorski zasiada również w Radzie Fundacji 2065 im. Lesława A. Pagi (stawiającej sobie za cel m.in. wspieranie rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości wraz z m.in. Jerzym Buzkiem, Ewą Balcerowicz, Henryką Bochniarz, Zofią Bielecką, Teresą Kamińską, Ludwikiem Sobolewskim i Jackiem Sochą. Z kolei prezesem zarządu spółki Uzdrowiska Polskie Zarządzanie, która zarządza sprywatyzowanymi uzdrowiskami, jest Przemysław Morysiak, były wiceminister skarbu, który jest również prezesem rady nadzorczej spółki Remedis, do której statutowych zadań należy m.in. restrukturyzacja finansowa zakładów opieki zdrowotnej oraz związane z tym doradztwo. Zasiada w niej razem z prof. Pomorskim.

 

Poseł Prawa i Sprawiedliwości skierował zatem do ministra pytania dotyczące głównie tego, czy wymienione osoby, sprawujące wcześniej funkcje ministrów skarbu, nadzorowały w tym czasie w jakikolwiek sposób sprawy sprywatyzowanych w grudniu 2011 r. uzdrowisk oraz jak wyglądały ich kontakty z innymi osobami, biorącymi udział w tej sprawie. Możliwe bowiem, że na tle sprawowanych funkcji i znajomości miał miejsce konflikt interesów.

 

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.wgospodarce.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram