Produkt Krajowy Brutto 17 państw strefy euro zmniejszył się w trzecim kwartale 2012 r. o 0,6 procent w ujęciu rocznym i 0,1 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Spadki PKB w strefie euro miały miejsce również w drugim kwartale o 0,4 proc. w ujęciu rocznym i 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.
Spadek PKB przez dwa kwartały z rzędu uważany jest przez ekonomistów za oznakę technicznej recesji. Ostatni raz taka sytuacja w strefie euro związana była z kryzysem na rynkach finansowych. Wówczas PKB spadało przez pięć kolejnych kwartałów od IV kwartału 2008 r do IV kwartału 2009 r.
Wesprzyj nas już teraz!
Obecnie ekonomiczne problemy strefy euro pogłębiają się równocześnie z wprowadzaniem przez rządy państw cięć budżetowych. Hiszpania i Cypr dołączyły do grupy krajów poszukujących zewnętrznej pomocy, a Grecja, Portugali i Irlandia już z niej korzystają. Problem w tym, że cięcia te rzadko sprowadzają się do tego, by rząd uszczuplał swoje własne rozmiary. Redukuje się płace, emerytury, wydatki na służbę zdrowia, edukaję czy wojsko, a źródło problemu wcale nie jest w ten sposób zlikwidowane.
W zeszłym tygodniu Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu PKB strefy euro w 2013 r. do 0,1 proc. Jeszcze w maju przewidywała wzrost na poziomie 1 proc. – Najnowsze wskaźniki światowego wzrostu, tak samo jak wysoki poziom bezrobocia w UE, wywołują obawy o nasze gospodarcze perspektywy – powiedział Olli Rehn, Komisarz Europejski ds. Gospodarczych i Walutowych.
Być może nie wszystkim znane są terminologie stosowane w ekonomii, kiedy teoretycznie zaczyna się recesja, itd. Nie ulega jednak wątpliwości, że kryzys powraca niczym bumerang. Nie powinno być to jednak zaskoczeniem dla kogokolwiek, kto zdaje sobie sprawę, w jaki rzeczywiście sposób Europa „walczy” z kryzysem. Zadłużenie osiągnęło już takie rozmiary, że nie da się go po prostu zamieść pod dywan lub upchnąć w zakamarkach Europejskiego Banku Centralnego, który będzie skupował obligacje zadłużonych państw. Prędzej, czy później trzeba będzie ponieść konsekwencje: po pierwsze życia ponad stan, a po wtóre niewłaściwej reakcji na nie.
Tomasz Tokarski
Źródło: www.forsal.pl