15 listopada 2012

Trudniej o nowe złoża złota – ceny w górę

(fot. Yewenyi / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Cena złotego kruszcu zależy od wielu czynników, rzecz nie sprowadza się jedynie do prostego przełożenia, że gdy osłabnie dolar, wzrośnie złoto i na odwrót. Oprócz polityki pustego pieniądza, stosowanej przez rządy na całym świecie, ceny złota windowane są również przez koszty wydobycia, które w sposób permanentny rosną.

 

– Wskaźniki dotyczące poszukiwań nowych złóż złota są coraz słabsze, pomimo, że środki przeznaczane przez branżę na badania w ubiegłym roku sięgnęły rekordowych 8 mld dolarów – poinformował Jamie Sokolansky, główny dyrektor wykonawczy Barrick Gold, spółki produkującej najwięcej złota na świecie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– W 2011 roku były tylko trzy odkrycia, ale żadnego z nich nie można nazwać ani imponującym ani przekraczającym poziom 20 mln uncji – stwierdził Sokolansky podczas konferencji w Hong Kongu. – To mało, w 1991 roku było ich aż 11. A poziom kosztów, przy którym takie inwestycje są opłacalne rośnie – dodał. Podkreślił też, że wszystko wskazuje na to, że niedźwiedzi rynek złota będzie trwać bez końca. Rynek złota może się umocnić w skali roku po raz 12 z rzędu. Jest napędzany przez zwiększony popyt inwestorów oraz przepływy banków centralnych. Rządy na całym świecie podejmują środki stymulujące gospodarkę, aby pobudzić ją do wzrostu.

 

W 2013 roku globalna produkcja złota może się zwiększyć o 0,7 proc., ale będzie to najniższe tempo wzrostu od 2008 roku, wynika z prognoz spółki Barclays. Przewiduje ona również, że całkowita podaż kruszców złota może się skurczyć o 0,4 proc. w przyszłym roku. – Dalszy wzrost na rynku złota nie da rady wykreować większej fizycznej podaży – tłumaczył Sokolansky. – Nie wydaje mi się, żebyśmy byli świadkami nagłego wzrostu produkcji złota, gdy ceny sięgną 3 tys. dolarów – powiedział.

 

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że na południowym obszarze Grenlandii odkryto nowe złoże złota. Potwierdziło to wstępne przypuszczenia duńskich geologów, którzy porównywali ten obszar wyspy z podobnymi miejscami w Ameryce Północnej, w których wydobywa się złoto. Pobrane przez badaczy próbki zawierały ponad 9 gramów złota na tonę skały.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.forsal.pl, www.rynekzlota24.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram