W piątek Sejm podjął uchwałę w związku z 70. rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Posłowie uczcili w niej pamięć członków NSZ, „jednej z trzech największych polskich organizacji wojskowych walczących o wolną i niepodległą Polskę”. Za podjęciem uchwały głosowało 345 osób, przeciw było 54, 10 posłów wstrzymało się od głosu.
Zwracając się do posłów z prośbą o przyjęcie rocznicowej uchwały, poseł sprawozdawca Piotr Babinetz (PiS) przypomniał, że to obóz narodowy, a potem Narodowe Siły Zbrojne podniosły sprawę ziem zachodnich oraz granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Zaznaczył także, że wiele osób pochodzenia żydowskiego było żołnierzami NSZ.
Wesprzyj nas już teraz!
– Uczczenie pamięci NSZ uważamy za tak ważne m.in. dlatego, że szczególnie tragiczny był ich los po II wojnie. Nie obejmowały ich amnestie, byli mordowani, katowani, siedzieli w więzieniach przez wiele lat – mówił Babinetz. – Nie pozwólmy, aby historia głucho milczała o żołnierzach NSZ, bohaterach naszej wolności – apelował poseł.
Narodowe Siły Zbrojne powstały 20 września 1942 roku. Formacja ta walczyła o niepodległość Polski i odbudowę państwa polskiego w przedwojennych granicach na wschodzie, ale z nową granicą zachodnią na Odrze i Nysie Łużyckiej. Organizacja prowadziła m.in. przygotowania do powstania zbrojnego, opierającego się na założeniu, że całość ziem polskich opanuje Armia Czerwona.
NSZ pragnął walczyć przeciwko Niemcom, jak i przeciwko ZSRR. Po zakończeniu II wojny oddziały NSZ prowadziły walkę zbrojną przeciw funkcjonariuszom komunistycznego systemu w Polsce.
Źródło: niezalezna.pl
pam