8 listopada 2012

Abp Ozorowski: kiedy człowiek przestaje wierzyć skazuje się na nicość

(fot. Gumisza / commons.wikimedia.org, licencja cc)

O potrzebie wiary w życiu człowieka, bez której „człowiek skazuje siebie na nicość, a wówczas każda nadzieja, choćby największa, nie ma żadnego oparcia” – mówił abp Edward Ozorowski w bazylice katedralnej podczas rozpoczęcia dorocznej Nowenny Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Tegoroczna dziewięciodniowa modlitwa przebiega pod hasłem: „Maryja wzorem wiary”.

 

W tym Roku Wiary będziemy w sposób szczególny przyglądać się – jak, i w co, Maryja wierzyła w swoim życiu. Będziemy wpatrywać się w postawę Jej wiary, zarówno w radosnych, jak i w najtrudniejszych chwilach Jej życia. To Ona jest nam dana za wzór, dlatego w Jej życiu będziemy starali się szukać wzoru także dla naszego życia – mówił metropolita białostocki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Gdy mówimy „wiara”, rozumiemy w tym zarówno wyznawanie treści, jak i sposób, w jaki myśli, mówi i postępuje człowiek wierzący. Te wyznawane treści zostały zapisane w Piśmie św. i potwierdzone przez tradycję Kościoła, stanowią tzw. depozyt wiary, który Kościół strzeże, interpretuje i przekazuje z pokolenia na pokolenie” – wyjaśniał abp Ozorowski. Hierarcha podkreślił, że współczesne czasy są szczególnym wyzwaniem aby strzec depozytu wiary, gdyż „pojawia się wielu ludzi, którzy wierzą po swojemu i uzurpują sobie jedynie prawo do prawdy” – mówił arcybiskup. Za niezwykle niebezpieczne uznał usuwanie wiary z życia społecznego.

 

Abp Ozorowski zachęcał także do odważnego wyznawania wiary na co dzień, w życiu prywatnym i publicznym. „Możemy Maryję naśladować wprost, przyglądając się Jej wierze, ale możemy również patrzeć jak inni to czynili”. W sposób szczególny odwołał się do postaci o. Maksymiliana Kolbego, kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Jana Pawła II.

W dorocznej nowennie przygotowującej do archidiecezjalnej uroczystości patronalnej – Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, której sanktuarium wraz z ukoronowanym papieskimi koronami obrazem znajduje się w katedrze, wezmą udział mieszkańcy poszczególnych dekanatów i parafii, archidiecezji wraz ze swymi duszpasterzami. Tradycyjnie w dziewięciodniowej modlitwie biorą udział profesorowie i alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. W ramach tegorocznej Nowenny przeżywany będzie: 8 listopada – Dzień Małżeństw i Rodzin; 10 listopada – Dzień Młodzieży, 11 listopada – Dzień Życia Konsekrowanego, a 15 listopada Dzień Kapłański i Liturgicznej Służby Ołtarza.

 

„Jak co roku, przez 9 dni, Kościół białostocki pod przewodnictwem swojego Pasterza, będzie wpatrywał się w postawę wiary Maryi, by uczyć się od Niej pokory, posłuszeństwa i zaufania do Boga. Przedmiotem tegorocznej modlitewnej refleksji w czasie Nowenny są wydarzenia z życia Maryi, ukazujące Jej miłość i wielką otwartość na działanie Boga” – mówi ks. dr Jarosław Grzegorczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Białostockiej.

Uwieńczeniem Nowenny będzie uroczystość patronalna odchodzono 16 listopada. Tego dnia przypada również VI rocznica ingresu archikatedry białostockiej metropolity Edwarda Ozorowskiego. Uroczystą Mszę św. o godz. 18.00 poprzedzi modlitwa różańcowa prowadzona przez Koła Żywego Różańca z całej archidiecezji.

 

Kult Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, na wzór wileński, przeniósł do Białegostoku metropolita wileński, abp Romuald Jałbrzykowski. Zmuszony do wyjazdu z Wilna, osiadł przy kościele farnym, późniejszej prokatedrze w Białymstoku. Już jesienią 1945 r., arcybiskup zapoczątkował nowennę Opieki Matki Bożej Ostrobramskiej. Po nim kult Madonny Ostrobramskiej w Białymstoku podtrzymywali jego następcy: bp Henryk Gulbinowicz i bp Edward Kisiel.

Po utworzeniu archidiecezji białostockiej w 1991 r., abp Kisiel obrał Ostrobramską Matkę Miłosierdzia patronką arcybiskupstwa. Wystąpił również do Ojca Świętego z prośbą o pozwolenie na koronację czczonego w białostockiej katedrze wizerunku. Jan Paweł II decyzją z dnia 16 kwietnia 1993 r. pozwolił na tę koronację, która odbyła się 5 czerwca 1995 r.

 

Przed białostocki wizerunek Matki Miłosierdzia w ciągu roku przybywają tysiące pielgrzymów z Podlasia, całej Polski i z zagranicy. O doznawanych tu za przyczyną Matki Bożej łaskach świadczy nieprzerwany od lat kult oraz liczne wota umieszczone w kaplicy.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram