6 listopada 2012

Dojdzie do przełomu w relacjach z luteranami?

(fot. Myrabella / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0)

Przygotowania wspólnego dokumentu katolicko-luterańskiego w związku z 500. rocznicą Reformacji mogą doprowadzić od przełomu we wzajemnych relacjach – ocenia Paolo Roadri. Watykanista dziennika „Il Foglio” nie wyklucza nawet powrotu luteranów do pełnej jedności z Rzymem.

 

Rodari nawiązuje do słów przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurta Kocha, wypowiedziane niedawno w wywiadzie dla agencji „Zenit”. Zapytany, czy w przypadku protestantów możliwe byłoby zastosowanie rozwiązania podobnego, jakim w odniesieniu do anglikanów była Konstytucja Apostolska Anglicanorum coetibus (pozwalająca na tworzenie ordynariatów personalnych dla grup wiernych wyznających wiarę katolicką) szwajcarski purpurat wyjaśnił, że była to odpowiedź Watykanu na inicjatywę wypływającą od zainteresowanych grup anglikanów. Dodał, iż Ojciec Święty starał się, aby proponowane rozwiązanie było wspaniałomyślne, uwzględniające ich tradycje kościelne i liturgiczne. Jeśli podobne pragnienia wyrażą luteranie, trzeba będzie się nad nimi zastanowić. Jednakże inicjatywa musi wyjść od protestantów – stwierdził kard. Kasper.

Wesprzyj nas już teraz!

Na osobiste zainteresowanie „niemieckiego papieża”, doskonale znającego klimat kulturowy swej ojczyzny oraz znaczenie dla niego relacji z protestantami, wskazuje zdaniem Rodariego również fakt, że właśnie ta kwestia była tematem tegorocznego spotkania kręgu uczniów prof. Ratzingera w Castel Gandolfo na przełomie sierpnia i września. Przewodniczący stowarzyszenia byłych uczniów Ojca Świętego, niemiecki salwatorianin, ks. Stephan Horn powiedział przy tej okazji, że Benedykt XVI zawsze był przekonany, iż w relacjach z luteranami konieczne jest oczyszczenie pamięci. „Nie można przekreślić faktów historycznych, ale różnica polega na tym, jak te sprawy są postrzegane: usunięcie trucizny tych konfliktów jest prawdziwym uzdrowieniem” – powiedział wówczas uczeń Ojca Świętego.

Rodari dodaje, że na drodze wypracowywania porozumienia wielkie osiągnięcia odnotowano już w Stanach Zjednoczonych, gdzie przygotowano dokument poruszający kwestie życia po śmierci, zbawienie wieczne i potępienie, sąd ostateczny, czyściec, modlitwy za zmarłych i odpusty. Warunkiem odnalezienia punktów wspólnych jest powrót do podstaw nauczania chrześcijańskiego – stwierdza włoski watykanista.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 495 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram