29 października 2012

Prezes NBP Marek Belka oświadczył, że w Polsce mamy do czynienia ze spowolnieniem, ale nie z kryzysem, który miałby miejsce dopiero wówczas, gdyby rozpadła się strefa euro. Ekonomista Krzysztof Rybiński sugeruje jednak, by zejść z poziomu europejskiego na krajowy, bo na jego obszarze mamy sporo powodów do obaw.

 

Zatrudnienie od początku roku spada, podobnie jak płace realne. Wrześniowa koniunktura w przemyśle jest najgorsza od 10 lat, w budownictwie od 12 lat, a w handlu detalicznym od 7 lat. Produkcja przemysłowa spada, a budowlano- montażowa wręcz leci na złamanie karku. Indeks PMI dla Polski, który podsumowuje opinie menedżerów odpowiadających za zakupy w firmach, wskazuje na silne pogorszenie nastrojów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Oddzielne badania koniunktury prowadzone przez NBP wskazują na coraz gorsze przewidywania firm na najbliższe miesiące. Budżet ma poważne problemy, bo załamały się dochody podatkowe, podobne problemy ma NFZ. W tym tygodniu GUS opublikował Biuletyn Statystyczny, a w nim garść kolejnych danych. Sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym (po uwzględnieniu inflacji) spadła we wrześniu wprawdzie symbolicznie, ale dane o płacach i zatrudnieniu zapowiadają głębsze spadki.

 

Tym bardziej że w październiku znowu pogorszyły się i tak już podłe nastoje konsumentów, szczególnie niepokoi silny strach przed bezrobociem, niespotykany od czasu spowolnienia w latach 2001 – 2002. We wrześniu doszło do gwałtownego załamania sprzedaży hurtowej. Silnie spadła też liczba pozwoleń na budowę. Rok temu w miesiącach letnich liczba mieszkań w budowie wzrosła o kilkanaście tysięcy, teraz spadła o ponad tysiąc. Widać, że problemy czekają nie tylko firmy, które budowały stadiony i autostrady, lecz także deweloperów. Ciekawe jest to, że rok temu w trzecim kwartale przybyło tylko około sześć tysięcy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a w tym roku w tym samym okresie prawie 20 tysięcy.

 

Ponieważ produkcja i sprzedaż spadają, a firm przybywa, można przypuszczać, że jednym z motywów tworzenia nowych firm jest chęć optymalizacji podatkowej. Takich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest prawie trzy miliony. Nic dziwnego, że ministrowi finansów znikają wpływy podatkowe. Maleją też przewozy ładunków, głównie koleją, przy minimalnym wzroście przewozów samochodowych. Polska jest liderem przewozów drogowych w Europie, widać, że teraz lider też łapie zadyszkę. Opublikowane dane o koniunkturze w firmach w październiku potwierdzają odczyty wrześniowe, koniunktura dalej się pogarsza we wszystkich sektorach i jest najgorsza od dekady dla października dla przemysłu, od 12 lat w budownictwie i od 7 lat w handlu. Pogarsza się sytuacja we wszystkich grupach usług, nawet w finansach i ubezpieczeniach, które do tej pory miały się dobrze. W danych szczegółowych można na przykład wyczytać, że następuje prawdziwa rzeź wśród restauracji i hoteli, w tym sektorze też szykują się liczne bankructwa i zwolnienia. Taki jest obraz polskiej gospodarki na przełomie trzeciego i czwartego kwartału, a przecież wszyscy oczekują, że najgorsze dopiero przed nami.

 

Tym bardziej, jeżeli spojrzymy na remedium proponowane przez rząd. Chce on stosować inżynierię finansową, dzięki której wydatki nie będą księgowane jako wydatki, a dług nie będzie długiem.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.forsal.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 303 375 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram