Przewodniczący głównego islamskiego autorytetu w Sudanie, Komitetu Religijnych Mędrców, Mohamed Osman Salih wyraził oficjalną aprobatę dla praktyki małżeństw niepełnoletnich dziewczynek. Skandaliczne słowa wypowiedział podczas debaty współorganizowanej przez ONZ w stolicy kraju – Chartumie.
Wesprzyj nas już teraz!
Salih stwierdził, że małżeństwo nieletnich jest aprobowane przez islam i ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość wydania na świat licznego potomstwa. Sudańskie prawo od 1991r. zezwala na małżeństwa dziewcząt od 10 roku życia. Warto zauważyć, że Komitet Uczonych Religijnych (Religious Scholars Committee) w 2009r. poparł praktykę obrzezywania kobiet.
Problem małżeństw nieletnich w krajach islamskich nie ogranicza się do Sudanu. Według UNICEF ponad 400 mln kobiet, które teraz są w wieku 20-49 lat wstąpiło w związek małżeński jako dzieci. Chociaż odsetek małżeństw nieletnich maleje, to spadek ten jest bardzo nieznaczny.
Tymczasem skutki zawierania małżeństwa w młodym wieku są szkodliwe zarówno ze społecznego jak i medycznego punktu widzenia. Szacuje się, że co roku z powodu komplikacji związanych z porodem ginie około 50 tys. matek w wieku 15-19 lat. Ryzyko śmierci w czasie ciąży i porodu jest pięć razy większe u dziewczynek w wieku 10-14 lat niż u kobiet w wieku 20-24 lat.
Przykładem kraju, w którym przedwczesne małżeństwa odgrywają znaczącą rolę jest Nigeria. Z powodu przedwcześnie podjętego współżycia i ciąży cierpi tam 800 tys. kobiet.
Z kolei w Maroku szejk Mohamed Ben Al-Abderrahmana Maghraoui, zarządzający sześćdziesięcioma szkołami koranicznymi, uzasadniał małżeństwa z 9-latkami przykładem Mahometa. Rząd jednak nakazał zamknięcie tych szkół.
W Afganistanie przed 18 rokiem życia za mąż wychodzi połowa kobiet. Natomiast w Iranie wymagany do zawarcia związku małżeńskiego wiek to 14 lat dla mężczyzn i 9 lat dla kobiet. Zwyczaje islamskie przenoszą się także do Europy wraz z napływem imigrantów. Małżeństwa nieletnich stają się coraz powazniejszym problemem w Wielkiej Brytanii.
Źródło: sudantribune.com/pkwp.org/euroislam.pl/konfliktywp.pl
Marcin Jendrzejczak