26 października 2012

Włoski rząd chce opodatkować kościoły i klasztory

(fot. Felicity and Phillip / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Włoscy politycy pod wpływem nacisku euro-biurokratów pracują w przyspieszonym tempie nad nowelizacją prawa podatkowego, by móc w większym stopniu opodatkować Kościół katolicki. Jest on właścicielem 20 proc. nieruchomości w kraju. W tej chwili płaci podatki wyłącznie od podmiotów komercyjnych. Władze chciałyby, aby duchowni płacili daninę także od nieruchomości niekomercyjnych tj. od świątyń, klasztorów i ośrodków charytatywnych.

 

Po tym, jak 10 października br. Najwyższy Sąd Administracyjny zakwestionował przepisy, które nakładały na duchowieństwo katolickie obowiązek odprowadzania podatków od nieruchomości niekomercyjnych, prace nad nowelizacją prawa podatkowego przyspieszyły. W lutym br. urzędnicy unijni, odpowiadając na zapytanie radykalnego posła lewicowego z Włoch Maurizio Turco stwierdzili, że wyłączenie Kościoła z obowiązku płacenia podatku także od nieruchomości niekomercyjnych jest „nieuzasadnioną i nielegalną pomocą państwa” dla tej instytucji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kościół Katolicki posiada obecnie około 20 procent nieruchomości we Włoszech, których wartość szacuje się na około 9 miliardów euro. Poza świątyniami i klasztorami do Kościoła należą porty żeglugi, budynki pod wynajem, hotele, obiekty sportowe i inne przedsięwzięcia komercyjne. Gdyby przyjęto nowe rozwiązania podatkowe duchowieństwo katolickie we Włoszech musiałoby zapłacić od 500 mln do 2 mld euro dodatkowych podatków. W samym Rzymie byłoby to ponad 25 mln euro.

 

Według „Gazette de Sud” komisarz ds. zwalczania nieuczciwej konkurencji Joaquin Almunia nie wyklucza podjęcia działań dyscyplinujących wobec rządu włoskiego, któremu nie udało się zlikwidować zwolnień podatkowych, z których korzysta Kościół. Włosi są coraz bardziej oburzeni faktem, że od listopada ub. roku krajem rządzą niewybieralni politycy, wyznaczeni przez UE. Pracami obecnego rządu technokratycznego kieruje ekonomista Mario Monti. Koncentruje się on na realizacji dyrektyw europejskich dot. programu oszczędnościowego.

 

Monti należy do kilku najważniejszych międzynarodowych ośrodków badawczych, w tym zasiada w prezydium Przyjaciół Europy i instytucji Bruegel. Jest przewodniczącym Europejskiej Komisji Trójstronnej, założonej w 1973 roku przez Davida Rockefellera. Należy także do wpływowego Klubu Bilderberg, uważanego przez niektórych za organizację ponadnarodową, próbującą tworzyć rząd światowy.

 

 

Źródło: LSN, AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram