18 października 2012

Tusk: europejskie państwa muszą zrezygnować z części suwerenności

(Riccardo Antimiani / EIDON )

Premier Donald Tusk wystąpił w czwartek na dorocznej, międzynarodowej konferencji Narodowego Banku Polskiego. Szef rządu mówił o budowie silnej, zjednoczonej Europy, na rzecz której państwa członkowskie miałyby zrzec się części swojej suwerenności. 

Wszyscy zaczynają rozumieć, że integracja Europy będzie zależała w decydującym stopniu od rozstrzygnięć finansowych. Widać ile przemówień, ile wystąpień polityków, przywódców: premierów i prezydentów zawierając w sobie ładunek dobrej woli i optymizmu nie dostarcza jednak scenariuszy na rozwiązanie kluczowych problemów – podkreślił Tusk.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Premier przypomniał, że w Brukseli rozpoczęły się rozmowy na temat Europejskiego Nadzoru Finansowego. Tusk zwrócił uwagę, że Unia Europejska nie dysponuje obecnie mechanizmami, dzięki którym mogłaby poprawić stan gospodarek krajów strefy euro.

 

Często odczytuję na twarzach europejskich polityków, szczególnie tych ze strefy euro, żal, że instrumenty, jakimi dysponuje Unia Europejska, w porównaniu do innych gospodarczych potęg, instrumenty będące w zasięgu klasycznych banków centralnych, są w Europie nie do końca wykorzystywane. Ba, nie ma ich po prostu – podkreślił premier.

 

Zdaniem szefa rządu dyskusja na temat jednolitego nadzoru finansowego w Unii Europejskiej, będzie tak naprawdę dyskusją o „najistotniejszym fragmencie tej realnej, prawdziwej integracji Europy”.

 

Tusk stwierdził, że dalsza integracja Unii Europejskiej wymaga poświęcenia części suwerenności państw członkowskich na rzecz wspólnoty. – Nie będzie możliwości zbudowania rzeczywiście zjednoczonej Europy z prawdziwie jedną walutą bez odważnych decyzji, które na końcu oznaczają zdolność poświęcenia części suwerenności własnych decyzji gospodarczych, wobec decyzji, jakie powinny zapadać na rzecz całej Europy przez ogólnoeuropejskie instytucje – stwierdził.

 

Czwartkową konferencję NBP zatytułowano „Rekonfiguracja Europy – perspektywa Europy Środkowej i Wschodniej”. W spotkaniu udział biorą przedstawiciele banków centralnych z Europy i świata, znani ekonomiści oraz przedstawiciele ośrodków akademickich.

 

Przemówienie premiera w którym opowiedział się on za delegowaniem suwerenności państw członkowskich na rzecz Unii Europejskiej to już nie pierwsza taka deklaracja członków rządu PO. W ostatnich miesiącach minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski dwukrotnie deklarował w Berlinie gotowość oddania części suwerenności Polski by wzmocnić narzędzia decyzyjne Brukseli.

 

 

Źródło: gazetaprawna.pl

ged

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 33 146 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram