Tematem XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie nowa ewangelizacja, jego prace zainauguruje Msza na placu św. Piotra sprawowana przez Benedykt XVI. W synodzie udział weźmie czterech polskich biskupów.
Synod potrwa od 7 do 28 października i towarzyszy mu hasło „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”. Polską delegację tworzą przewodniczący KEP arcybiskup Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, kardynał Stanisław Dziwisz oraz kardynał Kazimierz Nycz.
Wesprzyj nas już teraz!
– Ten „oddech” problemami powszechnego Kościoła jest bardzo ważny, dlatego że on motywuje nas dodatkowo do pracy tu u nas – tłumaczy ks. abp Józef Michalik. Jak dodaje, biskupi są odpowiedzialni tak za swoje diecezje jak i za cały Kościół. Synod będzie okazją do wspólnej modlitwy i poznania doświadczeń duchownych z różnych krajów.
Sesje rozpoczną się w poniedziałek, po Mszy św. celebrowanej w 50-tą rocznicę otwarcia II Soboru Watykańskiego i w 20. rocznicę ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego Jana Pawła II. Zgromadzenie „będzie miało za cel ustalić, jaka jest aktualna sytuacja w Kościołach partykularnych, aby w jedności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, Biskupem Rzymu i Pasterzem Kościoła powszechnego, wytyczyć nowe metody i formy wyrazu Dobrej Nowiny z myślą o przekazywaniu jej współczesnemu człowiekowi z nowym entuzjazmem, właściwym świętym, radosnym świadkom Pana Jezusa Chrystusa”.
Synod biskupów powołany został przez Pawła VI w 1965 roku jako instytucja doradcza, obraduje w sesjach zwyczajnych, nadzwyczajnych i specjalnych. Jego prace przygotowuje sekretariat generalny. Tematem sesji nadzwyczajnej 2010 roku była sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, zwieńczeniem prac była posynodalna adhortacja apostolska „Ecclesia in Medio Oriente”, podpisana przez Benedykta XVI w trakcie podróży apostolskiej do Libanu.
Źródło: deon.pl
mat