Doktrynalne podstawy i prawne uwarunkowania ochrony życia ludzkiego w fazie prenatalnej – perspektywa międzynarodowa – to temat konferencji naukowej, która rozpoczęła się dzisiaj w Warszawie. Prawnicy i inni naukowcy z Europy i USA debatują nad sytuacją dzieci nienarodzonych we współczesnym świecie. Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawuje „Polonia Christiana”.
Dwudniowa konferencja odbywa się pod patronatem m.in. Jej Królewskiej Wysokości Marii Teresy Księżnej Luksemburga i Jego Książęcej Wysokości Pawła Księcia von Oldenburg. Uniwersyteckie rozważania dotyczące teorii i praktyki ochrony nienarodzonych nie są zawieszone w próżni i wynikają z narastającego w opinii publicznej przekonania o konieczności obrony życia. W społeczeństwie polskim wydaje się dominować przekonanie o konieczności objęcia pełną ochroną prawną ludzi w najwcześniejszym okresie ich rozwoju. Wskazują na to badania opinii społecznej prowadzone w 2011 r., ale też zebrane w miesiąc 600 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zmierzającym do wyeliminowania z polskiego systemu prawnego regulacji ograniczających ochronę życia ludzkiego w fazie prenatalnej – tłumaczą organizatorzy.
Wesprzyj nas już teraz!
Te oczekiwania społeczne powinny mieć swoje odbicie zarówno w praktyce jak i idei dotyczącej obrony życia. Wysiłkom społeczeństwa obywatelskiego powinna towarzyszyć pogłębiona refleksja nad doktrynalnymi podstawami i prawnymi uwarunkowaniami ochrony nienarodzonych, która uwzględniać będzie też szeroką perspektywę międzynarodową.
– Ta konferencja pozwala zadać sobie kilka pytań, których zwykle nie zadają sobie prawnicy. Dzisiaj szczególnie wyraźnie pokazało się to nasze zagubienie w pewnych konstrukcjach prawniczych. Żyjemy konstrukcjami prawniczymi, zza których czasami nie dostrzegamy realnego życia – mówi w rozmowie z Pch24.pl prof. Aleksander Stępkowski, dyrektor centrum prawnego Ordo Iuris, jeden z organizatorów konferencji. – Gdy próbujemy skonfrontować te nasze konstrukcje, to okazuje się, że jesteśmy zmuszeni jako prawnicy mówić i robić rzeczy, których jako ludzie nie zawsze rozumiemy, nie zawsze akceptujemy a czasami wręcz boimy się o nich myśleć. Wydaje mi się, że właśnie w gronie naukowców uświadomienie sobie tego problemu i postawienie sobie tych pytań pozwoli na głębszą i lepszą refleksję nad prawem i otaczającą nas rzeczywistością – tłumaczy Stępkowski.
Podczas dzisiejszych sesji naukowych przedstawiano prenatalną fazę życia ludzkiego w systemach prawnych wybranych krajów. Prof. Christian Hillgruber z Uniwersytetu w Bonn mówił o ochronie życia w kontekście niemieckiego prawa konstytucyjnego, a Gyorgy Ciraki z węgierskiego Departamentu Polityki Rodzinnej opisywał kwestię nienarodzonych w świetle nowej konstytucji Węgier. W debacie nie pominięto również uwarunkowań dotyczących naszego kraju i prawnych konsekwencji współczesnej eugeniki – tematu podjętego w ostatnim czasie przez polskie środowiska pro–life.
We wtorek prelegenci będą zajmowali się początkową fazą życia ludzkiego w perspektywie filozoficzno-międzynarodowej.
Marcin Musiał